Dali Müzesi Tampa Florida

Birazdan okuyacağınız yazıda Florida/Tampa/St. Petersburg bölgesindeki Dali Müzesi ile ilgili deneyim ve yorumları bulabilirsiniz.

You may find my very subjective experiences of Dali Museum which is in Florida/Tampa/St. Petersburg.

 

 

22 Mart’ta ziyaret ettiğimiz Dali Müzesi’ni gezmek benim için çok keyifliydi. Dali’yi yakından tanımak eserlerindeki küçük ama heyecan verici detayları öğrenmek/keşfetmek tekrar tekrar heyecanlanmama ve “vay be ne çizmiş adam” cümlesini  içimden geçirmeme neden oldu. Salvador Dali adını daha önce duydum ve sürrealizm denince akla gelen isimlerden olduğunu biliyorum fakat müzeye gidene kadar eserleri, hayatı, fizik konusundaki eğitimi ve bilgisi hakkında hiç bir fikrim yoktu.

Salvador Dali müzesi hakkında bilgi edinmek isterseniz bu linke tıklamanız yeterli. Otopark için herhangi bir ücret ödemiyorsunuz. Biz Perşembe günü gitmeyi tercih ettik. Perşembe günleri müze saat 20.00’a kadar açık ve 17.00’dan sonra girerseniz 24$ değil 10$ ödüyorsunuz. Bilet ücretine sesli elektronik rehber dahil. Ayrıca yaklaşık 45 dk. süren rehberli turlara ücretsiz katılabiliyorsunuz. Bu turda rehber, müzenin en dikkat çeken eserlerinden bir kaçını size detayları ile anlatıyor.  Saat 7 civarı tur bittikten sonra kalan kısımları gezmek için 2 saatimiz daha vardı. Elektronik sesli rehber eşliğinde diğer eserler hakkında bilgi edindik. Hem tur hem elektronik sesli rehberler İngilizce, Türkçe seçeneği sanırım yok. Bu müzede bulunan bütün Salvador Dali eserleri gerçek, hiçbiri kopya ya da sanatsal terim kullanmak gerekirse replika değil.  Müzenin bir kısmı “Dali’nin Rüyaları” olarak ayırılmış. Burada 3 boyutlu gerçeklik gözlükleri ile Dali’nin rüyalarını siz kendiniz görüyormuşsunuz hissiyatını yaşayabiliyorsunuz.

Gezinizi bitirdikten sonra eğer acıktıysanız restoran kısmında yemek yiyebilirsiniz veya hediyelik eşya kısmında aklınıza gelebilecek her türde eşyayı bulabilirsiniz. Kravattan deftere, bardaktan iskambil destesine birçok seçenek mevcut.

 

Bir rehberin anlatmasıyla eserlere bakmak benim için çok etkili oldu. Çünkü hangi detaylara dikkat etmek gerektiğini, o detayların ne anlama geldiğini kolay bir şekilde öğreniyorsunuz ve anlamadığınız kısım var ise soru sorabiliyorsunuz. Dali’nin eserlerinde 10’larca detay var ve her birini yakalamak, anlamlandırmak ve yorumlamak kolay olmasa gerek. Yakından baktığınızda bir imge belirgin iken uzaktan baktığınızda bambaşka bir imgenin varlığını keşfediyorsunuz. Bu kadar zekice düşünülmüş ve çizilmiş eserlerin sadece bir kısmını bile anlayabilmek benim için unutulmaz bir deneyim oldu.

Benimki gibi sanatla iç içe olmayan bir yaşantınız olabilir. Eğer zamanınız ve durumunuz varsa Tampa’da Dali’ye bir şans vermenizi tavsiye ederim, pişman olmayacaksınız.

 

English Version

It was a very delifghtful experience for me to visit Dali Museum in Tampa in 22 March. Learning about Dali, catching tiny details in his masterpieces made me excited. I repetead the sentence “wow what a gifted man” many times during my visit. If you want to learn about dali museum online you may use this link

 

Dali museum figueres entrance fee is normally 24$ but if you visit on Thursday after 5.00 p.m you pay only 10$. You may get your dali museum ticket online which might save time for you because when we came museum there was a small queue which took about 10 min. to end but it might be longer depending on the time you go. Audio guides and tours in the museum are included in your ticket. We joined a tour which started at 5.30 p.m. It was about 45 min and the guide gave details of some of the paintings in the museum. After that tour we walked around and learned about paintings with our audio guides. All the paintings are real in this museum. In a small part of the museum you can experience dreams of Dali with the help of 3D reality glasses. After the tour you may eat in the restaurant and buy gifts for your friends. You may find t-shirts, tie, playing cards etc.

There are a lot of details in these paintings and without a guide it might be very hard to catch them. You may not have a deep interest in art like me but I assure you will like this museum if you have time to visit.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir