Pcx 150 inceleme kullanıcı deneyimi

pcx150 inceleme
Eskişehir’den Ankara’ya dönüş yolu 2016

Pcx  150 inceleme yazdığınızda önünüze birden fazla yorum içeren yazı ve video çıkıyor. Çok adını duydunuz çok da incelemesi var ama hala emin olamadınız. Nmax daha mı iyi? Benzerlerinden hatrı sayılır seviyede pahalı, o kadar fazla vermeye gerek var mı? Yamaha delight mesela şirin bir motor neden onu düşünmeyeyim?

Konu motor olunca ve ilk olunca ve Türkiye’de olunca işler daha da zorlaşıyor. Araba almak daha kolay her ne kadar daha maliyetli olsa da. Çünkü en başta sizi motor sahibi olmaktan vazgeçirmeye çalışanlarla cebelleşiyorsunuz sonrasında, kültür yeterince oturmadığı için hangi tip motorun sizin için daha uygun olduğuna karar vermekte zorlanıyorsunuz ve en sonunda da ekipmana ayıracağınız bütçeyi görünce kafayı yiyecek gibi oluyorsunuz. (Ekipman konusu kullananların çoğu tarafından hala ciddiye alınmıyor ama ben aldığınızı düşünüyorum)

Öncelikle ehliyeti hallediyorsunuz. B sınıfı ehliyetiniz varsa çok problem yaşamadan alıyorsunuz. Sürecin detaylarını da şuradan öğrenebilirsiniz.

Hangi motor? Nasıl PCX e karar verdim ?

250 cc veya daha küçük bir motor alacağım kesinleşti çünkü ilk deneyimim olacak daha cüsseli ve hızlı bir motor benim için tehlike demek idi. Böyle olduğunu internetten biraz dolaşınca hemen anladım.

İlk motor da olsa ihtiyacınız az çok şekillendirecek bilgiye sahip olmanız iyi olur.

Sadece seyahat için ve şehir dışında mı kullanacaksınız, genellikle şehir içinde mi kullanacaksınız, 1. Önceliğiniz görüntü mü konfor mu hız mı ekonomi mi ya da bunların karışımı ve pek de net değil mi !! Şeklinde liste devam ediyor.

Benim motordan beklentim ise şöyle idi:

  • Bana problem çıkarmasın, kendini kanıtlamış olsun servis ve parça konusunda problem yaşamayayım.
  • Satmak istediğimde rahatça elden çıkarabileyim çünkü emin değilim bu işe devam edecek miyim yoksa bir heves alıp bıracak mıyım
  • Yakıt tüketimi makul seviyede olsun
  • En sonlara bıraktığım önceliğim de olsa görsel açıdan tatmin etsin.

Motor gücü olarak 125*150 cc bin benim için yeterli olduğuna karar verdim çünkü alabileceğim daha büyük motor 250cc idi en fazla ama o da bana biraz daha tork ve belki ortalama saatte 10-20km hız kazandıracaktı ama daha fazla tüketim demekti diğer yandan.

150 cc civarı motorlar ağırlık olarak yeni başlayan bir kullanıcı için çok da zorlayıcı değil. Çünkü motorda yeri geliyor ayaklarınız ile itiyorsunuz yeri geliyor elinizde ağırlığını kontrol etmeniz gerekiyor dolayısıyla motorun ağırlığı ve sizin deneyiminiz önemli. 150 cc yi üst limit olarak belirledim çünkü ortalama 100 km hızla gidebiliyorsunuz, bundan fazlası hem riskli hem de ihtiyacım değil. Çoğunlukla şehir içi kullanacağım için cc’nin düşük kalması hem ekonomik hem pratik açıdan benim için avantaj.

Facebook grupları, YouTube video karşılaştırmaları karıştırıp bloglar okuduktan sonra seçenekleri 2 ye indirdim. Honda Pcx 150 ve Yamaha Nmax 125. Ben 2. el almayı planladığım için bütçeden dolayı benim için biraz pahalı idi, ama eminim nmax de alsam pişman olmazdım, ben tercihimi Pcx 150’den yana kullandım.

Pcx 150 Kullanışlılık, konfor ve bakım vb.

Çoğunlukla şehir içinde kullanıyorum. Şehir içi kullanım için ideal, hareket kabiliyeti yüksek. 80-100 km hız civarında tatmin edici 100 km sonrası ivme biraz düşüyor zaten maksimum hız 110 bu boyutlarda bir motor içi yeter de artar bile.

Ankara’da kullanıyorum motoru yokuşlarda hiç sıkıntı yaşamıyorum sorunsuz kullanıyorum fakat ana yollarda, mesela Kızılay’dan Eryaman ya da Ümitköy e giderken 3 şeritli yollarda 110 yetmiyor çünkü bazen hızlı şerit değiştirmeniz gerekiyor, ya da sağ şerit daha tehlikeli olduğu için sol şeridi kullanmanız gerekebiliyor, rahat 120-140 civarını rahatlıkla yapabiliyor olsaydı geniş yollarda daha konforlu olabilirdi.

Pcx Konfor incelemesi

Tek kişi için kullanım muazzam, amortisörler yeterli fakat yolculuk süreniz 45 dk yı geçince başlayınca beliniz ağrımaya başlıyor. Bel için farklı çözümleri olan kullanıcılar var faydalı olabilir ama şehirler arası kullanımlar en çok yorulacak kısım bel olacaktır. Bu sınıfta önemli oran da fark yaratacak konfor sağlayan başka bir alternatif de olabilir mi çok kestiremiyorum. Diğer alternatifler de muhtemelen PCX’inkine benzer bir konfor sağlayacaklardır.

2 kişi binildiğinde arka teker tümseklerde çamurluğa değiyor amortisörlerin biraz daha yüksek olması iyi olabilirmiş. Arkada oturan kişi ile kullanan kişi arasında çok mesafe olmadığı için artçı bacaklarını açmak zorunda kalıyor bu durum da 30 dk sonra yorucu hale geliyor.

Pcx Bakımı

Düzenli bakımlarını yaptığınız zaman sıkıntı çıkartmayan bir motor. 4 bin ve 8 bin bakımlarını yaptırdım. 2 bakımda da yağ değişti ve 1. bakımda filtre değişti. 12 bin bakımında bir kaç değişimin daha yapılması gerekebileceğini söylemişti usta.

Kış aylarında 3 ay hiç açmadığım zamanlar oldu. Farklı motorlar kullananlar akü ile ilgili problem yaşadıklarını söylemişler internette, fakat ben tek marş denemesinde motoru çalıştırabildim. Başka bir nedenle 6 ay boyunca hiç çalıştırılmadı, yine aynı şekilde tek marşla motor ilk günkü gibi çalıştı. Aylarca kullanmasanız bile sıkıntı yaşamadan kullanmaya devam edebilirsiniz.

Pcx  150 Lastik deneyimi

Üzerinde gelen IRC lastikler ıslak zeminde başarısız zaten neredeyse tüm kullanıcılar değiştiriyorlar çoğunlukla Michael’ın City grip olmak üzere anlas vb markalar kullananlar var. Ben çoğunluğa uyup Michael’ın City Grip aldım.

Lastiklerden memnunum önceki lastiklere göre hissedilir bir fark var. IRC ile kullanmaya cesaret edemedim ama kullananlar da var. Eğer deneyimsiz bir sürücü iseniz lastik konusunda risk almayın derim.

Daha teknik incelemeleri aşağıda linkini verdiğim arkadaşlar yapmışlar sağolsunlar, benim derdim bu kadar tutkulu olmayan ama bir şekilde bu deneyimi yaşamak isteyen birisi olarak benzer durumu paylaşanlara bir fikir vermek

Honda Pcx İnceleme

Uzun Dönem Honda PCX 125 incelemesi

Ekipman konusu

Muallakta kaldığım başka bir konu daha. Bir çok yorum var ama tartışmaya açık olmayan bir kısım var ki ekipmanlar pahalı.

En temel olduğunu düşündüğüm Kask ceket dizlik eldiven alarak başladım işe.

Kask – HJC IS-17

HJC IS-17 modelini aldım satın aldığım Ankara’daki motorsiklet ekipmanları satan Mototan’ın yönlendirmesi ile. Çok popüler olmamış ama kaliteli mallar üreten bir marka olduğunu söylemişti aldıktan sonra fark ettim ki öyle imiş. Memnunum kasktan, konforlu, kışın buğulanma için buğu önleyicisi var, içindeki pedler çıkarılıp yıkanabiliyor. Başka kask denemediğim karşılaştırma yapamıyorum fakat, ses yalıtımı konusunda başarısız olduğunu söylüyor kullananlar, uzun yolda belki caydırıcı bir sebep olabilir.

Ceket

Alpine star aldım. Astarı çıkarılabilen 3 mevsimlik modelden aldım. Yazın kullanmak biraz zor olabilir sıcaktan dolayı ama diğer 3 mevsimde tatmin edici. Daha uygun fiyatlı seçenekler de vardı, onlar ne kadar verimli olur bilemiyorum fakat Alpinestar alanında iyi bir marka kalite olarak tatmin edici. 

Eldiven

Alpinestar markasının yazlık eldivenlerini aldım ve kışın ellerin üşüdü doğal olarak. Kışlık ihtiyacım var hala araştırıyorum. Isıtmalı eldivenler dışındakiler soğuğu çözemezler gibi bir yargıya varmak üzereyim. Paket servisi yapan arkadaşların kullandığı elcik kısmını saran içi yünlü kılıflar en kesin çözüm aslında. Yaptığım araştırmada ödediğini rakam ne kadar artarsa artsın elcik ısıtmayla desteklemediğiniz sürece yolculuğunuzun bir noktasında elleriniz üşümeye başlıyor.

Denemedim ama kanaatimce rüzgar kesici ya da elcik kılıfı ve ısıtmalı elcikler probleminizi kökten çözecektir

Dizlik

Prosev marka mafsallı dizlik kullanıyorum ama kışın bacaklar üşüdüğü için pantolon da aldım sonrasında.

Motorsiklet Pantolonu

Pantolon konusunda da bir süre araştırma yaptım, araştırmalarım da beni makul bir seçeneğe yönlendirdi. Pantolonu LBC marka yandan fermuarlı bir model aldım. Günlük kıyafet üstüne giyilebiliyor ve kabine ihtiyaç duymadan motorun yanında çıkarıp giyebiliyorum. Oldukça kullanışlı, dizlerinde ve bel kısımlarında koruma var, paçalardan rüzgar almıyor ama yağmurlu havada ağ kısmında su alıyor önlem almakta fayda var. Soğuk havalar için kapitone kumaştan iç astarı var. 5 derecelere kadar astara gerek kalmıyor, dolayısıyla çok da astar kullanma ihtiyacı hissetmedim.

Pantolonu bir süre ertelemiştim motoru aldıktan yaklaşık bir sene sonra aldım. Ankara’da kullandığım için pantolonsuz kullanabileceğim zaman haziran ağustos ayları. Bunun dışında kalan zamanlarda bacaklarımda serinliği hissediyordum. Keşke en baştan pantolonu da alsaydım diye düşünüyorum. İlerleyen yaşlardaki romatizma ve bacak problemlerine zemin hazırlamış olabilirim.

Güvenlik için aksiyon kamera

Trafikte ne zaman ne olacağı hiç belli olmuyor, özellikle motor kullanıyorsanız, kaska monte ederek kullandığım aksiyon kameranın detaylarına bu linkten ulaşabilirsiniz. F68 beğenerek kullandığım fiyat kalite performansı yüksek bir kamera.

Diğer detaylar

Kask içine balaklava, ayakkabı ve bel desteği almam gerekenler güvenlik için ve tabii ki eldiven.

Motor bir tutku olmazsa sadece ulaşım için tercih edilecek bir seçenek değil, zahmetli çünkü ekipman ı giyip çıkartmak ya da trafikteki stres ve risk yorucu. Özellikle kışın giyinip soyunmaktan yorulduğum zamanlar oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir