Amerika’ya giderken nelere dikkat etmelisin?

Mesafe ve kalınacak süre uzayıp gidilecek ülke ABD olunca ister istemez insanda bir gerginlik vücut buluyor. Ne götürebilirim yanımda ne kadar götürebilirim, bunu kabul ederler mi? Orada var mıdır Varsa da pahalı mıdır ? Bir sürü gerekli gereksiz soru arka arkaya sıralanıyor.

Bu kısımda takıldığım gereksiz detaylar umarım, yolculuğunuzun kuş tüyü hafifliğinde geçmesine yardımcı olur. Valiz hazırlığı, kabin valizi detayları, biletler ve yanınızdan ayırmamanız gereken formlar…

Biletler ve dikkat edilecekler

Gidiş dönüş aldıysanız biletinizi özellikleri dönüş biletinizi uçuş gününüzden 1 hafta önce kontrol edin. Acentadan aldıysanız, firmanın uçuş ile ilgili değişiklikleri size bildirememe ihtimali yüksek.

Deneyimim

Dönüş biletimizi gidiş bileti ile aldık ve 6 ay sonra geri dönecektik. Dönüş gününe kadar da uçuşu kontrol etmedik. Havalimanına vardığımızda fark ettik ki uçuş değiştirilmiş ama bize haber veren olmadı. Neyse ki başka bir uçuş ile Almanya aktarmamıza yetişebildik.

Biletimizi Lufthansa’dan almıştık ama uçuşu United Airlines gerçekleştiriyordu. Biz Lufthansa ile iletişim kurmaya çalıştık ama boşuna vakit kaybettik. Bütün sorun ve problemlerinizle uçuşu gerçekleştiren firma ilgilenmek zorunda. Uçuşu gerçekleştiren United Airlines görevlileri Lufthansa ile görüşmemizi söylediler.

Tavsiyem

Dönüş biletinizi de gidiş biletinizle beraber alıyorsanız, uçuş gününüze 1 hafta kala uçuşunuzu kontrol edin. Uçuşunuz ile ilgili tüm problemlerinizle uçuşu gerçekleştiren firma ilgilenmek zorunda biletiniz başka firmadan olsa bile. Bazen görevliler yanlış yönlendirebiliyorlar.

Gidiş-hazırlık

BAVUL-VALİZ hazırlığı

İdeal

Bileti aldığınız firmanın kurallarına uyun. Hem bavul başına ne kadar olmalı hem kabine neler alınabilir vb.

Örneğin; Toplamda kişi başı 46 kilo hakkınız var diyelim. Parça başı 23 kiloyu geçmemeniz gerekiyor. Tek bavul alırım 45 kilo yaparım derseniz sıkıntı yaşayabilirsiniz. Türkiye’den çıkışlarda problem yaşama olasılığınız daha düşük olsa da dönüşte 1 kilo bile problem olabiliyor.

Deneyimim

Ben giderken kilo konusunda problem yaşamadım, kabine aldığım valizleri tartmadılar. Kabine 1 tekerlekli standart “kabinboy olarak bilinen valizlerden, 1 adet sırt çantası ve bir bağlama (müzik aleti) aldım. Giderken hiç problem yaşamadım. Kabin valizlerini ve sırt çantasını tartmıyorlar. Hem gidişte hem dönüşte onların ağırlıklarını kontrol etmediler. Ama kural olarak 2 parça hakkınız var. Bir tane el çantası/sırt çantası bir tane de kabin valizi alabilirsiniz.

Dönüşte büyük valizlerin ağırlıklarını ayarlayamadığımız için bazı eşyalarımızı kabin valizlerini sıkıştırmak zorunda kaldık. 2 aktarmalı bir dönüş yolculuğu idi. Kabin valizlerini genişleterek eşyalarımız sıkıştırabildik fakat bu sefer kafa üstü dolaplara sığdırmakta zorlandık.

Aktarmalar esnasında tekrardan güvenlik kontrolünden geçmiyorsunuz. Büyük ihtimalle uçaktan indiğiniz terminalden çıkmadan diğer uçağa geçeceksiniz.

Tavsiyem

1- Önden binin: Uçağa ön sıralarda binerseniz hepsini aynı yere koyabilirsiniz, boş bagaj yeri aramak zorunda kalmazsınız.

2- İyi hesaplayın ağırlıkları: Kilo konusunda probleminiz var ise, ağır ama az yer kaplayan eşyaları kabin kısmına aktarın.

3- Hazırlıklı olun: Son dakika süprizleri için valizlerinizin en üst kısmına büyük 1-2 tane poşet veya sırt çantası ya da bez çanta koyun, muhtemel hesap hatalarına karşı son dakika düzenlemeleri yapabilirsiniz kolaylıkla.

4- Değersizler en son: Gözden çıkarabileceğiniz en eski ve değersiz eşyalarınızı en son koyun valize ki atmak zorunda kalırsanız onları atmak ile başlayabilesiniz.

Kabin valizine neleri koymalısın ?

Elektronik eşya veya değerli eşyalarınızı kesinlikle kabin valizinde yanınızda taşıyın. Maddi değeri yüksek saat, takı ya da bilgisayar, tablet, telefon, kulaklık gibi elektronikler de yanınızda olsun. Kısacası, sıvı içermeyen ve sizin için önemli olan her şeyi mümkünse kabinde yanınızda götürün.

Yolculuk esnasında lazım olabilecekler

Deneyimim

Uçakların soğutma sistemleri zamana şirkete ve o yolculuktaki görevli personele göre değişebilir. Ama genel olarak soğuk olduğunu söyleyebiliriz. Biz giderken kışın giyilen pamuklu eşortman altı ve üst giyim olarak da “kat kat” tekniğini tercih ettik. Tişört, kapşonlu uzun kollu, ve üstüne başka bir uzun kollu, lazım olursa diye.

Tavsiyem

Yedek çorap, atıştırmalık çerez, abur cubur, müzik dinlemek için kulaklık, taşınabilir güç kaynağı (powerbank) yanınıza alabilirsiniz.

Aktarmalar çoğunlukla Almanya üzerinden yapılıyor. Almanya-ABD arası uçuş 7-15 saat arası değişebiliyor gideceğiniz eyalete göre. Vakit geçirebilmek için izlemek istediğiniz dizi film, okumak için kitap almanız, daha az yorulmanıza yardımcı olur. Uçakta izleyebileceğiniz filmler de var ama, zaten takip ettiğiniz dizileri internetsiz izleyebilecek şekilde yanınıza da alabilirsiniz.

Abd’ye giriş ve valiz içeriği

Ağustos 2018 tarihli bir arkadaşın  ABD’ye uçuşundan kısa bir not ÖNEMLİ:

Bir deneyim

Bu yazıyı dolar 6-7 civarında salınırken yazıyorum. ABD mevcut gerginlikten dolayı sanırım bagaj kontrolünü biraz daha sıkı tutmaya başladı. Arkadaşım 2 kangal sucuk almış Türkiye’den Abd’ye giderken. Girişte hem sucukları alıyorlar hem de 300$ ceza yazıyorlar. Öğrendiğimde ben de şok oldum. Aslında “peynir filan denenebilir, en fazla yakalanırsınız” tavsiyesi verecektim ama, risk almaya gerek yok.

Tavsiyem

Sakin  bir giriş yapmak istiyorsanız, götürülmesi yasak yiyecekleri yanınıza almayın. Her şehirde Türkiyeden tanıdık markaları satan en az 1 market vardır diye tahmin ediyorum.

Yiyecek dışında istediğinizi koyabilirsiniz, tabii ki her uçuşta yasaklı olan maddeleri söylemiyorum. Kilo sınırına dikkat ederseniz hiç problem yaşamazsınız.

Çıkış yaptığınız havaalanından size valizleri takip edebileceğiniz barkod numaraları verilecek, onları kaybetmeyin, olur da valiziniz kaybolursa nerede olduğunu bulmanızı kolaylaştırır o barkodlar.

Biletinizi veren görevlinin valizleri varış noktanıza kadar bağladığından emin olun ve teyit edin. Genelde söylemenize gerek kalmaz ama olur da o gün işe başlamış birisine denk gelirseniz, aktarmaya kadar bağlama ihtimali her zaman var 🙂 Verilen barkodlarda biniş şehri ve valizlerin varacağı şehir yazar.

İnişe 1 saat kala size gümrük giriş formu verecekler. O formda yanınızdaki yiyecekler konusunda yalan söylemeyin, olur da kontrol ederler ve yalan beyan tespit ederlerse problem yaşarsınız.

I-20 ve DS-2019 formlarını yanınızdan ayırmayın

Eğer öğrenci veya araştırma görevlisi olarak giriş yapıyorsanız size ABD tarafından verile I-20  veya DS-2019 formlarının asıllarını yanınızdan hiç ayırmayın. Ülkeye girerken normalden fazla dikkatli olduğunuzu düşünürsek unutmanıza ihtimal vermiyorum ama asıl problem Amerika’da kaldığınız süre zarfında giriş çıkış yaparken meydana geliyor.

Deneyimim

Diyelimki 6 aylığına Amerika’dasınız ve hazır gelmişken yakın ülkeleri gezeyim dediniz. Küba’ya gittiniz ve bizim gibi yanınıza DS-2019 formunuzu almadınız. Dönüşte ABD’ye tekrar giriş yaptığınız için sizden o formun aslını isteyecekler. Biz o formu yanımıza almayı unuttuk ve dönüşte madem form yok yanınızda, doğrulamamız lazım dediler ve bizi mülteci ofisine aldılar. Normal şartlar altında ülkeye o formsuz giremezsiniz.  “İlk seferlik girişinize izin veriyoruz bir sonrakinde kişi başı 600$ ödemeniz gerekir” dediler.

Tavsiyem

I-20 DS-2019 ya da hangi formu kullanıyorsanız o formu pasaportunuza zımbalayın ya da bantlayın ki pasaportunuzla birlikte taşıyın her an.

Eminim sizin de bu listeye ekleyecekleriniz vardır, yorum kısmına beklerim.

2 thoughts on “Amerika’ya giderken nelere dikkat etmelisin?

  1. poğaca börek götürülebiliyormu
    uçaktaki formda food isaretlendiğinde valiz kontrol edılıyormu
    tablet ucak içine alınabiliyormu

    1. Götürebilirsiniz, sakıncalı gıda grubuna girmiyor diye biliyorum. Kontrol rastgele yapılıyor, tek tek form kontrol edilmiyor
      Tableti kabine alabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir