GoPro mu F68 mi ? İnceleme-deneyim

aksiyon kamera inceleme

Aksiyon kamera sahib olmaya hazırlık

GoPro ya o kadar bütçe ayırmak istemiyorsanız benim gibi, iyi bir alternatif olabilir F68 sizin için.

2016 mayıs ayı. Tatile çıkmak için uzun bir zaman var, hatta insanlar ilk tatillerine başladılar bile fakat benim için Ağustos’u beklemekten başka çare yok çünkü çalışma takvimim bunu gerektiriyor.

Dört bir yanda su altında çekilen fotoğraflar, instagram hesaplarında facebooklarda geziyor. Bir önceki sene de arkadaşlarımla yaptığımız tatilde aksiyon kamera sayesinde yaptığımız şaklabanlıkların haddi hesabı yok. Yok efendim hızlı video çekiyormuş, yok su altında çekiyormuş, şöyle poz verelim böyle poz verelim derken sanırım 15 GB lık çekim yapmıştık. Böyle bir yaşanmışlık da var cepte, yani demem o ki o aksiyon kamera alınacak kıvamına geldim ve kendi kendime dedim ki madem gidemiyorum en azından tatilin hazırlığını yapayım.

Araştırmaya başladım seçeneklerimi, tabii ki herhangi bir teknoloji markete gidip gözüme en güzel görüneni almayı ben de isterdim ama, hem yıllardır  memur çocuğu olmanın verdiği ekonomik hareket etme bağımlılığı hem de Türkiye’de teknolojinin çok pahalı olmasından dolayı “önce bir internetten bakayım neler var” dedim ufak ufak bakmaya başladım.

İnternet araştırması

Aksiyon kamerası terimini hayatımıza sokan GoPro markasının kalitesine sözüm yok fakat fiyatları malum. Ne kadar kullacağım? Sıkılıp bir kenara mı atacağım? gibi sorulara sahipken büyük bir yatırım yapmak istemedim dolayısıyla bu markayı elemiş oldum.

Piyasada bir çok seçenek mevcut. Hatta her köşe başında bir mağazası olan o meşhur ekonomi dostu marketlerin “aktüel ürünler” i arasında bile görebiliyorsunuz bu aletleri.

http://www.arac-kamera.com/ web sitesine denk gelmem bu araştırma işini hızlandırdı. Sitenin sahibi Aykut bey, kameralara olan merakını ve araştırmalarını diğer insanlarla paylaşıyor. Çok detaylı ve kullanıcı gözünden yaptığı incelemeler hangi ürünün sizin ihtiyacınız olduğuna karar vermenize yardımcı oluyor.

Siteyi inceledikten sonra aşağıda linkini verdiğim kamera F68’i Aliexpressten aldım.

Bu kamerayı seçememin nedenleri:

1-Bahsettiğim web sitesinde yapılan incelemede bu fiyat aralığındaki en iyi kamera olduğu bildirilmiş ve kullanıcılarının da şimdiye kadar şikayeti olmaması

2-Aynı özellikleri taşıdığı ifade edilen SJ5000x isimli kameranın fiyatının neredeyse yarısına bu kamerayı alabiliyor olmak

3- Youtube üzerinden izlediğim incelemelerdeki görüntü kalitesinin tatmin edici olması

Gümrük problemleri – Ocak 2019 güncellemesi

GÜmrük limitleri 2018 itibariyle 22 euro ya düşürüldü. 2019 da bazı vergileri de eklediler. Aldığınız ürün 22 euro’nun altında olsa bile gümrüğe takılabiliyor. Genelde satış yapanlar Türkiyedeki durumu bildikleri için düşük yazıyor fiyatları ama görevliler de yemiyor bu rakamları. Bazen gümrüğe sunma ücreti olan 5 TL ile kurtarabiliyorsunuz bazen de gereksiz ödemeler yapabiliiyorsunuz.

Banggood (aliexpress’in rakibi ) Turkey direct mail kargo seçeneği seçildiğinde gümrük vergilerini ödemeyi üstleniyor.

Kamera rehberi sitesi sahibi Aykut bey sağolsun nasıl alışveriş yapılır’ı açıklamış

Banggood alışveriş rehberi

İnceleme sayfasında yedek pil ve şarj cihazı için linkler de mevcut.

Ben bunlara ek olarak taşıma çantası, monopod (selfi çubuğu benzeri alet) suda batmasını engelleyen sarı şamandıraya benzeyen aparatı da aldım ve hepsi 2016 mayıs ayında 320 TL (82 dolar) ye mal olmuş oldu.

Sevdiğim özellikleri:

Neredeyse bütün özellikleri, fotoğraf/video kalitesi ve aksiyon kameradan bekleyebileceğiniz diğer bütün özellikler tatmin edici.

Sevmediğim özellikleri:

1- Cep telefonu uygulamasının kullanışsız olması. GoPro kullanan arkadaşım cep telefonunu kameraya WİFİ ile bağlayarak çok rahat bir şekilde fotoğraf çekme video çekme işlemlerini yapabiliyor fakat bu cihazı cep telefonu uygulamasıyla kontrol etmek üzere telefona bağladığınız zaman, kablosuz özelliğini kullandığı için pil  normalden daha hızlı tükeniyor ve telefon uygulaması yeterince kullanıcı dostu değil.

2- Menüsü daha kullanışlı olabilirdi. Bazı menülere ulaşmak zaman alabiliyor.

Bu eksi yönlerin olması ortalama 550 TL fiyatıyla sadece kamerayı alabildiğiniz GoPro yu daha iyi bir seçenek yapar mı? Bence yapmaz çünkü aradan yaklaşıp 400 TL lik bir farktan söz ediyoruz (sadece kamera almakla olmuyor, çantası aparatı o bu derken)

F68 Aksiyon kamera inceleme linki:

Umarım aksiyon kamerası ihtiyacı olanlara bir nebze faydası olmuştur. Daha fazla detay ve sorularınız için lütfen yorum kısmına yazın.

2 thoughts on “GoPro mu F68 mi ? İnceleme-deneyim

  1. I’ll right away seize your rss as I can not to find your
    email subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you have any?
    Kindly allow me understand in order that I could
    subscribe. Thanks.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir