Miami Keywest Rehberi

 

4-9 Haziran 2018 tarihli deneyim.

GTA vice city bilgisayar oyunundan ezbere biliyorsanız çok zorlanmazsınız, oyun zaten şehrin en popüler kısmı olan Miami Beach bölümünde başlıyor.

 

 

 

Florida’ya kadar gelmişken Miami’ye gitmeden Türkiye’ye dönseydik ayıp olurdu herhalde. Tampa’dan Miami’ye arabayla ortalama 4 saatte gidebiliyorsunuz. Biz 93(75) üzerinden gidip  41 üzerinden döndük yol üzerinde Everglades National Park ve Amerikanın en küçük binası Ochopee postahanesine uğradık. Dönüş yolu daha yeşil daha az sıkıcı idi bizim için. Postahanenin detayları aşağıda.

 

Konaklama ve Otopark

Araştırma yaparken kalacağımız yerin Miami beach kısmında olmasına dikkat ettik çünkü şehirde araç kullanmak ve park yeri bulmak sıkıntılı, ücretsiz park etme şansınız yok denecek kadar az çok fazla araba var çünkü. Eğer Miami Beach kısmında kalırsanız ücretsiz nostaljik tramvay görünümlü araçlarla adanın büyük kısmına ulaşabiliyorsunuz. Ada yukarıdan aşağıda uzanıyor ve temel olarak North Beach ve South Beach olarak ikiye ayrılıyor. North Beach daha sakin daha sessiz ve popüler olmayan dolayısıyla da konaklama fiyatları daha uygun olan kısım, South Beach ise daha popüler, Ocean Drive, Lincoln Street ve diğer popüler caddelerin olduğu kısım, gece hayatına daha yakın ve sokaklar hareketli. Biz geceleri sakin sakin uyuyalım ve daha uygun fiyatlı konaklayalım istediğimiz için North beach’i tercih ettik.

Herhangi bir şehirde konaklama ararken dikkat edeceğiniz kriterlere ek olarak, Miami’ye eğer araba ile gidiyorsanız otopark var mı yok mu ya da ne kadar var öğrenmeniz, kaldığınız gün kadar otopark parası vermekten kurtarır sizi.

Biz Seaside all suites otelde kaldık. Adanın en uygun fiyatlı otellerinden idi. Airbnb taraması da yaptık fiyatları pek de farklı olmadığı için en azından otelde kalalım dedik, iyi ki de öyle yapmışız. Stüdyo odada kaldık, oturma odası ve mutfak bile vardı ve sanırım yeni yapılmış. Liste fiyatı 66$ olan odaya vergilerle birlikte gecelik 100$ vermiş olduk. İlanda otopark var yazıyordu fakat gidince gördük ki otopark sınırlı, erken gelen kapar, kapamayan ücretli otoparka şeklinde. 2 sokak arkaya giderseniz ücretsiz bölgeye geçiyorsunuz ama oralarda da akşam saati yer bulmak zor, sabahtan denerseniz belki şansınız olabilir.

DİKKAT: Park ederken dikkat etmeniz gereken bir çok detay var, ceza yemeyin sonra linkten detaylara bakabilirsiniz. Hiçbir tabela yoksa ve sarı ile boyalı kaldırım veya asfalt yoksa park edebilirsiniz, yine de listeyi gözden geçirin.

Oteli ayarladıysanız arabaya da sote bir yer bulduysanız gerisi kolay. Yaptığınız listedeki görülecek noktalara ulaşmak için en uygun ulaşım aracı nostaljik tramvay olacaktır. Linkten rota ve saat bilgilerine ulaşabilirsiniz, telefon uygulaması da var. Google mapsten de takip edebilirsiniz ama net olmayabilir, biz kararsız kaldık bazı noktalarda, uygulamayı indirince daha kolay kullandık.

Gezme Tozma

Gezilecek yerlere zaten diğer web sitelerinden bakmışsınızdır, biz de oralardaki tavsiyeleri takip ettik diyebilirim. Kendi deneyimimizden bahsetmek gerekirse;

Little Havana (konum)

Şehirde latin Amerika nüfusu oldukça yoğun, yıllar içerisinde Küba’dan buraya göçen bir hayli fazla insan olunca böyle bir mahalle doğmuş. Bir cadde boyunca küba mutfağına sahip restoranlar, domino oynayan amcaların oturduğu park, Küba purosu ve kahvesi satın alabileceğiniz dükkanlar..

littlehavana.jpg

 

Araba ile giderseniz domino parkın hemen arkasındaki sokaklarda park yeri bulma ihtimaliniz yüksek, ana caddeye ya da ücretli otopark’a park etmek zorunda kalmayabilirsiniz.

 

 

azuricecream.jpg

littlehavana2Azura Ice Cream (konum)

Tavsiyeler üzerine gittik, çok çeşitli dondurmalar var fiyatlar gayet uygun ama bize övüldüğü kadar süper değilmiş gibi geldi. Belki de tarzı öyledir bilemiyorum ama dondurmalar alışık olduğumuz gibi sert değil biraz eriyik haldeydi, belki de o güne özel bir durumdur, Kilwin’s chocolate zincirinin dondurmasını çok daha fazla beğenmiştik.

Wynwood Walls (konum)

2009’da Tony Goldman tarafından Wynwood mahallesindeki ambarların graffiti sergisi haline getirilmesiyle bölge de turistlerin uğrak bir yeri olmuş. Dünyanın dört bir yanındaki profesyonel graffiti sanatçılarını davet edip bu sanata gereken önemin verilebilmesi için kolları sıvamışlar ve ortaya çok güzel bir iş çıkmış. Bu kadar çok  graffitiyi bir arada görmek gerçekten büyüleyici. Giriş ücreti ödemiyorsunuz hızlı gezerseniz 30-45 dk. sürer uzatmak isterseniz saatlerce 🙂

wynwoodwalls

 

 

 

 

 

 

 

 

wynwoodwalls

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

wynwoodwalls3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miami’de yemek yemek

Kur farkından dolayı mümkün mertebe harcamaya dikkat ediyorsanız, restoranların happy hour uygulamalarına bakmakta fayda var. Çoğunlukla 4.30-6.30 arası oluyor ve tek gün uygulayan mekanlar genelde çarşamba günlerini tercih ediyorlar. %50 civarında indirim yakalayabilirsiniz, servis ücreti turistik mekanlarda 10$ a kadar yükseliyor, önden öğrenmek faydalı olabilir.

 

Meşhur Lincoln Road üzerindeki 1957 Cuban Cuisine restorana gittik. 4.30-6.30 happy hour uygulaması var. Menüdeki bir kaç seçenek indirimli, buraya kadar her şey güzel ama hesap öderken gördük ki 10$ servis ücretini peşin alıyorlar. Mojito Happy hour saatlerinde 6-7 $ civarında olması lazım.

 

Ben Foursquare uygulamasını kullanıyorum gittiğim yerlerde restoran bulmak için. Verilen puanlarla gerçeğe yakın bilgi edinebiliyorsunuz. Mutfak, fiyat bandı vb filtrelerle istediğiniz restorana ulaşıyorsunuz. Uygulama içerisinde happy hour listelerine de ulaşabilirsiniz.

Miami-Keywest arasındaki yol fotoğraflardan gördüğümüz andan itibaren bizi çok heyecanlandırdı. Köprülerle birbirine bağlanmış bir sürü irili ufaklı ada. Yolun büyük kısmında iki yanınızda deniz var sadece. Hani İstanbul’a anadolu tarafından giriş yapıp köprüden geçerken heyecanlanırsınız çünkü hem suyun üstünde gitmek hem de manzara çok etkileyicidir. O 3 dakikalık heyecanın 2 saat boyunca sürdüğünü düşünün. Bazı noktalarda sadece gökyüzü bulutlar ve denizi görüyorsunuz. Fotoğraflardan ne kadar hissedilir bilmem ama şunu biliyorum ki Miami’ye kadar gelip bu yolculuğu yapmadan dönerseniz hata edersiniz. (Amma övdüm ya, abartı mı oldu biraz!)

Keywest

Miami’den Keywest’e araba ile yolculuk “yapmadan gelme” listesinde. Üç buçuk saat sürüyor ortalama. Mesafe 165 mil (265km) aslında daha kısa sürmesi gerekir normal şartlarda ama yol çoğu zaman 2 şeritli ve yerleşim yerlerinden geçiyorsunuz. Yol üzerinde yapabileceğiniz bir çok aktivite var zamanınız varsa sadece yolculuk ve

keywest12

 

 

 

 

 

aktiviteler için 1 gün harcanabilir hatta 1 gece konaklanabilir.Bizim zamanımız kısıtlı olduğu için sadece en çok ilgimizi çekeni seçtik. Kısa bir araştırma yaparsanız bu yolculukla alakalı hazırlanmış yapılacaklar listesine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Tarpon balıklarını besleme noktası (Konum)

Bizim gibi sadece bu noktada mola vereceksiniz tam olarak yolculuğunuzun yarısında mola vermiş olacaksınız. Bizim için Miami-Keywest tatilinin en unutulmaz ve en heyecan verici kısmı buradaki balıkları beslemekti.keywest_scarface

Hikayesi

1976’da Robbie ve eşi Mona, kıyıya vuran yaralı tarpon balığını iyileştiriyorlar. Yüzündeki yaraya dikişler atıldığı için de Scarface adını takıyorlar. İyileştikten sonra derin sulara geri gönderiyorlar. Scarface zaman zaman onları ziyarete geliyor ve hatta yanında arkadaşlarını da getiriyor. Yıllar içerisinde tarpon balıklarının uğrak yeri oluyor burası çünkü her gün yüzlerce insan onları beslemek için bu noktada mola veriyor.

keywest_scarface_tarpon balıklarını beslerken videosu 

Akşam 8’e kadar açık. Giriş için 2$ 1 kova balık için 4$ ödüyorsunuz. Kovada 10 dan fazla balık oluyor. 2 kişinin beslerken heyecanı doruklarda yaşaması için oldukça yeterli:) Ben deniz çoçuğuyum hepsini kendi ellerimle veririm diyorsanız o ayrı, ilk kovayı bitirin duruma göre bakarsınız. Balıkları beslediğiniz kısmın dışında hediyelik eşya dükkanları ve restoranlar var. Aceleniz yoksa burada ortalama 1 saat harcarsınız. Sadece balıkları beslemek ve yola devam etmeyi planlıyorsanız yarım saatinizi gözden çıkarın.

Keywest çok küçük olduğu için bir günde her yerini görebileceğiniz bir yarımada. Biz yeni bir yere gittiğimizde zamanımız yettiğince her yerini görelim istiyoruz ve bazen o kadar abartıyoruz ki görev edindiğimiz için keyif almayı unutabiliyoruz yorgunluktan. Keywest biraz da keyfine göre sokaklarda gezmelik, tembellik yapmalık bir yer.

Adanın en uygun fiyatlı tesisi Seashell motel‘de kaldık. O bile Miami’den çok daha pahalıydı. Gecelik 155$ ödedik. Tesis eski, odalar dar ama zaten sadece uyumaya geleceğinizi düşünürsek çok da problem değil. Tuvalet-banyo yenilenmiş temizlikle ilgili problem yaşamadık. Tek problem odalardaki pencere tipi klimalar idi. Gürültülü çalışıyorlar, özellikle geceleyin uykunuzdan uyandıracak kadar.keywest2

Southern Most Point en turistik noktalardan adada. Amerika’nın en güney noktası, Küba’ya en yakın, gidilebilir kara parçası. Önünde sıra vardı biz de uzaktan araya kaynak yaptık beklememek için.

Hava çok sıcak olduğu için güneşin altında gezmek yerine bir mekanda akşam için enerji toplamaya karar verdik. Yine Foursquare uygulamasından Happy Hour bir bar bulduk. Half shell raw bar. 4.30-6.30 arası listede belirtilen içeceklerde %50 indirim bizim için yeterince ikna ediciydi ve mekanı da sevdik.Gün batımının izlendiği Mallory Square’e 5dk yürüme mesafesinde ve deniz kenarında.

Akabinde gün batımı için Mallory Square’ e yöneldik. Yaptığımız araştırmada en çok tavsiye edilen nokta burasıydı gün batımını seyretmek için. Güneş batma saatinde en az yarım saat önce orada olursanız hem istediğiniz gibi oturacak yer bulabilirsiniz hem de meydandaki müzik gruplarını dinleme şansınız olur.

Meydandan ayrılıp adanın en popüler mekanlarından Sloppy Joe’s Bar‘ a gittik. Gece geç saatlere kadar canlı pop-rock müzik var. Ertesi gün Hemingway müzesini gezerken öğrendik ki Ernest Hemingway bu mekanın müdavimlerinden. Eğer hareketli bir ortamda turist gibi eğlenip kendinizden geçimek istiyorsanız burası sizin yeriniz. Gün içerisinde serinlemek üzere mola verilebilir bir mekan aynı zamanda.

 

Hemingway Müzesi 

Ernest Hemingway 1931-1939 yıllarında adadaki evinde yaşıyor. Şimdi müze olarak kullanılan bu ev vefat edene kadar da Hemingway’in evi olarak kalıyor. 8 sene bir ömürde kısa gibi görünebilir ama  Hemingway en verimli yıllarını burada geçiriyor. Dünyaca ünlü kitaplarının çoğunluğu bu yıllarda yayınlıyor. Ev oldukça büyük ve bahçe içerisinde hem de yemyeşil bir bahçe. Bir yakasını boydan boya saran balkon’da vakit geçirmek eminim çok zevklidir. Hemingway’ın en verimli zamanlarının bu evde olması boşa değil.

eksikler var yine de

Giriş 14$ saat 5’e açık. Gönüllü rehberler eşliğinde gezerseniz daha çok zevk alacağınıza eminim. Kedileri seviyorsanız, tur esnasında ilginç bilgiler edineceksiniz, o da sürpriz olsun.

Başlangıç noktası

Ada ve en uç nokta olunca mesafeleri ölçmek için belirlenen bir noktada oluyorsunuz doğal olarak. 0 mile tabelasıyla fotoğrafımızı da çektik tabii ki.

Key lime pie

Adanın lime limonları da meşhur ve bu limonlarla yapılan turtalar da. Birden fazla seçenek var biz Key Lime Pie Bakery de denedik, limon tadını seviyorsanız tatlıda kaçırmayın.

Amerika’nın en küçük postahanesi Ochopee Post Office de dönüş yolumuzun üstünde olunca ufak bir mola da orada verdik. Aslında Türkiye’ye buradan bir kart göndermeyi hedeflemiştik ama mesai saatini kaçırmışız.

ochopeepostoffice

Everglades Park Shark Valley

Internet üzerinden araştırdığımızda çok övgüler aldığını gördük ve madem bu kadar popüler gidelim dedik. Bizi yeterince tatmin etmedi çünkü çok büyük bir alanda çeşitli kuşlar ve bir kaç tane timsah görüyorsunuz. Parkı ya bisikletle ya da  elektrikli araçlarla gezebiliyorsunuz yürümek pek mümkün değil çünkü 15 mil civarında. Parka giriş için 25$ bahsettiğim araçlarla gezmek için de kişi başı 25$ ödüyorsunuz. 75$ lık bir deneyim değildi bizim için.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir