Köpek kısırlaştırma

Kısırlaştırma operasyonu, hem sizin hem de evcil hayvanınızın hayat kalitesini arttıran bir işlem.

Bu yazıda Ankara Üniversitesi Veterinerlik fakültesi’nde kısırlaştırdığımız Badem ile Fındık’ın deneyimlerine dair detayları bulacaksınız.

Badem 2 yaşında bir pekinez cinsi erkek, Fındık 3 yaşında Shih Tzu bir erkek. Ekim 2019’da sahiplendik Ocak 2020 sonunda kısırlaştırma işlemini yaptık.

Kısırlaştırmaya karar verirken aşağıdaki nedenler etkili oldu;

Gezerken özellikle erkek köpek gördüklerinde tepki vermeleri ve heyecanlanmaları,

Yaptığımız araştırmalar sonucunda kısırlaştırmanın sağlıklarına olumlu etkileri, ileride karşılaşacakları bir kısım hastalıklardan kurtulma şansı

Devamlı çiftleşme isteklerinin olması ve gerçekleşmemesinden dolayı psikolojilerini de olumlu etkileyeceğini düşünmemiz.

Kısırlaştırmaya karar verdiğimizde nerede yapsak bizim için daha uygun olur diye düşünerek araştırmaya başladık. Belirleme esnasında 2 kriterimiz vardı. Maliyet ve temel düzeyde alacağımız hizmetin kalitesi. Yani hayati risklerini minimuma indirme çabasını gösterebilecek bir kurum/veteriner ve bunun makul bir rakama tekabül etmesi.

Etrafımızdaki evcil hayvan sahiplerinin, daha önce kısırlaştırma işlemini gerçekleştirmiş olanlar ve olmayanların genel eğilimi, özel bir klinikte yapmanın daha makul bir seçenek olduğu, Ankara Üni Veterinerlik Fakültesi’nin beklentilerini karşılamadığı, hijyenik olmadığı, işlemleri baştan savma yaptığına dair idi. Ben gittim gördüm diyen yoktu ama bir şekilde herkesin fakülteye dair olumsuz fikri vardı. Her kurumda olduğu gibi bahsi geçen kurumda da olumsuz durumlar yaşanmış olabilir ama biraz araştırma yaptığımda bu söylemleri destekleyecek herhangi bir bilgiye ulaşamadım.

Köpek Kısırlaştırma Ücreti

Ayrancı mahallesi bölgesinde 2 veteriner kliniğinin işinin ehli olduğunu evcil hayvan sahiplerinden öğrendik, Korusev ve Kuki Veteriner klinikleri. Korusev’den telefon ile aldığımız bilgi şöyle:

Bir evcil hayvan için operasyonun 600-650 TL, öncesindeki kontrollerin 200-250 TL olacağı, tabii ki normal şartlar altında (Ocak 2020). Bu bizim 2 köpeğimiz olduğu için ortalama 1600 TL civarından bir rakam ödememiz demekti.

Ankara Üniversitesi veterinerlik fakültesinde yaptığımız harcamalar:

Muayene: 50 TL

Tam kan taraması ve röntgen filmi çekimi 200 TL

Toplamda Badem ve Fındık’ın operasyon öncesi kontrolleri için 500 TL civarı ödeme yapmış olduk. Bu kısım sizin tercihinize kalmış, güvenli tarafta olmak istiyorsanız yaptırıyorsunuz.

Operasyon öncesi kontroller kan ve röntgen: 500 TL

Operasyon için malzemeler ve operasyon ücreti 660 TL

Köpek başına toplamda 580 TL civarı ödeme yapmış olduk. Yani özel kliniklerde sadece operasyon ücreti olarak talep edilen rakamdan daha düşük bir rakama tüm işlemleri tamamlamış olduk. Kredi kartı ile ödeme yapabiliyorsunuz, taksit seçeneği yok.

Kısırlaştırma operasyonu günü

Ankara Üniversitesi’ne kısırlaştırma için 30 Ocak Cuma günü sabah gittik.

Cerrahi kısıma gidip, danışmadan kaydınızı yaptırmanız ve sıra numarası almanız gerekiyor. Telefon ile aldığımız bilgiye göre saat 11’e kadar muayeneleri yapıyorlar, 11’den sonra da operasyonları gerçekleştiriyorlar. 9 gibi kaydı yaptırdık ve 2. sıradaydık, doktorların gelmesi 9.30 gibiydi, bizim muayene odasına girmemiz 10 civarı idi.

Doktor muayeneyi yaptı ve ameliyat öncesi tam kan taraması ve akciğer röntgeninin çekilmesinin riski azaltacağı bilgisini verdi. Narkoz verildiği için, ve narkozdan en fazla ciğerler etkilendiği için, narkoz alma durumunda ters bir durum olmaması için bu kontrollerin yapılmasını tavsiye edip son kararı bize bıraktı çünkü bu işlemler için de ücret ödemeniz gerekiyor.

Her bir köpeğimiz için aşağıdaki gibi ödeme yaptık.

24 Ocak Cuma günü kontroller yapıldı ve narkoz ile ameliyat olmalarına bir engel olmadığı ortaya çıktı. 4 Gün sonrası yani 28 Ocak Salı günü operasyonu gerçekleştirebileceklerini söylediler fakat biz operasyon sonrası yanlarında olalım istediğimiz için 31 Ocak Cuma sabah saat 9’da yapılmasına karar verdik. Muayene olduktan sonra uzunca bir süre beklemiyorsunuz, bir yoğunluktan söz edemeyiz dolayısıyla.

Not: Hafta sonu sadece acil servis hizmet veriyor. Hafta içi çalışan ve izin alamayanlar için veterinerlik fakültesinden hizmet almak problem olabilir. Normal şartlar altında 2 yarım güne (sabah) ihtiyacınız olacaktır.

Kısırlaştırma operasyonundan önce yapılması gerekenler

Son 12 saatte mama vermeyin, en az 3 saat kala da su vermeyin dediler.

Sabah 9.20 civarı fakültede hazırdık. Operasyonu yapacak doktor, operasyonda kullanılacak malzemeleri almamız için bir liste verdi. Yan binadaki eczaneden malzemeleri temin edebiliyorsunuz. 2 Köpeğimiz için toplam 220 TL tutarında malzeme aldık. (Elizabeth yakalık hariç, tanesi 40 TL idi) Her biri için operasyon ücreti olarak 220 TL ödedik.

Kısırlaştırma ücreti, özet olarak:

Ankara Üniversitesi Veterinerlik fakültesindeki deneyimimiz

Süreç boyunca iletişim kurduğumuz bütün görevliler ilgili ve açıklayıcı davrandılar. Hijyenik anlamda olumsuz bir gözlemimiz olmadı. Operasyonu gerçekleştirecek doktor oldukça ilgiliydi. Bütün sorularımıza cevap verdi, hatta sonrasında ihtiyacımız olursa iletişim kurabilmemiz için e-posta adresini bile verdi ki normal şartlarda yapmak zorunda değil.

Doktorun operasyon öncesi yaptığı bilgilendirmeye göre operasyon 5 dk sürüyor ama hazırlık, narkozun etkisini göstermesi, ve diğer işlemlerle yaklaşık 50 dk civarı sürüyor. İki köpeğimizin kısırlaştırma işlemi süre olarak toplamda 2 saat civarı sürmüş oldu.

Kısırlaştırma operasyonu sonrası

Doktorun tavsiyesi: Mamalarını azar azar verin, tuvalet ihtiyaçları için kısa süreliğine dışarı çıkartın ama fazla vakit kaybetmeden eve dönün, üstüne kapatılan pansuman düşerse ya da ıslanırsa Baticon ile dezenfekte edin, kusma olabilir. 1 hafta boyunca insanlar için kullanılan Largopen antibiyotiği kullanın, 10. günde dikişleri aldırın.

12 gibi eve geldik. O gün sersem gibiydiler, 12 saat boyunca uyudular. Gece yarısı dışarı çıkardık ama yakalıkları çıkarmadığımız için hareket bile edemediler. Çişlerini yapamadan geri döndük eve. Ertesi sabah dışarı çıkardığımızda yakalıkla yapamayacaklarını anladık ve gezerken yakalığı çıkardık. Çıkarmadan gezdirmeye çalışmanın anlamsız olduğunu fark ettik çünkü koklayamıyor yere eğilemediği için dolayısıyla çişini yapamıyor. Siz gezdirmeye çıkarırken yakalığı çıkarın, zaten dışarıda kokulara odaklandıkları için yarasını yalamaya fırsatı olmayacaktır, şanslarını deniyorlar tabi, dikkatli olmak lazım.

Operasyon öncesi az su içirmek ve mama vermemek sonrasında yukarıda bahsi geçen durumlarda hayvana ve size kolaylık sağlayacaktır.

Devam eden günlerde yakalık varken pek mutlu değiller idi ama gözetimimizdelerken kısıtlı bir süre yakalıksız gezmelerine izin verdik, yoksa psikolojileri bozulacak iyice.

Antibiyotik ve hijyen

Antibiyotiği herhangi bir eczaneden alabilirsiniz dediler fakültede, fakat antibiyotik verebilmesi için eczanenin bir vatandaş TC’sine ihtiyacı var, eczacı problem çıkarabilir, birden fazla eczaneye gitmeniz gerekebilir. Biz yapmadık ama, bunun için daha fazla para ödemek istemezseniz, aile hekimine durumu açıklayıp ilacı yazmasını rica edebilirsiniz 10-20 TL daha az para ödemiş olursunuz belki, ben batidex ve largopen ve için 30 TL ödedim, eczacı sağ olsun benim TC mi yazarak yardımcı oldu.

Antibiyotik için 2 seçeceğiniz var, fakültede reçete yazarken soruyorlar zaten hap mı şurup mu ? Biz şurup seçtik ve şırınga ile 12 saatte 1 vermeye çalıştık. Bademe bir şekilde verebildik fakat Fındık daha inatçı ve korkak bir karakteri olduğu için kabul etmedi. Çözüm ne? Yaş mama tabii ki.

Yaş mamayla ilacı karıştırarak verdik ve işe yaradı. Mamadaki jölenin kokusundan kafayı yedikleri için ilacı farketmediler bile.

Kısırlaştırma sonrası dikişlerin hijyeni

2. günde pansuman düştü. Tekrar pansumana gerek kalmıyor yara kapanmaya başladığı için ama temiz tutmak için baticon sürmeniz gerekiyor. Hem rengi hem de biraz yakması sebebiyle uygulamak zor olabiliyor, tedirgin oluyorlar ama %90 psikolojik bir tedirginlik, canları o kadar yanmıyor bence. Crystalin adlı bir sıvı fısfıs, mikropları bertaraf ediyor, ameliyatlarda bile kullanıyorlarmış, hayatımızı kurtardı. Sprey mekanizması olduğu için uygulaması daha kolay oldu. Doktor bundan bahsetmemişti fakat, eminim fakültenin eczanesinde vardır, isterseniz oradayken baticon yerine Crystalin almak daha kolay olur.

Dikişleri aldırmak üzere tekrar fakülteye gitmedik çünkü basit bir işlemdi, yakınımızdaki kliniklerden birisine gittik. Cımbız gibi bir aletle tutup nejter ile iplikleri kesti zaten iyice dışarı çıkmışlardı, sonrasında baticon sürdü. Biraz el beceriniz varsa bence evde bile yapılabilir ama tabii ki uzman bir hekim gözetiminde yapmak her zaman daha güvenli. Her biri için 35 TL ücret talep etmişlerdi ama sonrasında almadılar basit olduğu söyleyip, teşekkürler Dorukgiller veteriner kliniği:)

Kısırlaştırma öncesi böyle bi yazı olsaydı sanırım daha kolay olurdu bizim için diye düşünerek bu yazıda deneyimlerimizi paylaştım, umarım en az bir kişinin karar vermesine yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir