Amerika’da Ehliyet Almak / Getting Driver’s License in USA

drivers-license

Eğer Türkiye’de aldığınız bir ehliyetiniz var ise Florida eyaletinde ve sanırım diğer eyaletlerde bu ehliyeti çok kolay bir şekilde Amerika ehliyetine çevirebiliyorsunuz. Eğer 6 aydan fazla kalmayacaksanız ehliyet almak zorunda değilsiniz.

Eğer almanız gerekirse çok kısa anlatayım. Detaylara geçmeden önce belirteyim toplam 3 saati geçmedi sanırım ehliyeti almak

Öncelikle hazırlamanız gereken belgeler şu linkte detaylı olarak verilmiş, göçmen olmayan vize türüne sahip olduğunuzu düşünüyorum, göçmenler için prosedür farklı işliyor.

Benim götürdüğüm belgeler ise şöyle;

Türkiye Sürücü Belgesi

Kimliğimi kanıtlamak için;

Pasaport

I-94 formu (ABD’ye giriş yaptığıma dair)

2 adet ikameti kanıtlayan belge

J-1 Belgesi (J1 vizesi ile geldiğim için belgesinin beyanı)-belgenin aslı olması lazım

Kaldığım yerde konakladığımı gösteren kira sözleşmesi benzeri belge (aslında sözleşmede benim adım yazmıyordu fakat eşim kendisiyle o adreste yaşadığımı 1 sayfalık bir belge ile beyan ettiği için problem olmadı.

Gitmeden önce

Direksiyon sınavından önce bu sınava girmeniz gerekiyor. Sınavlar “Tax Collector Office” adıyla bilinen yerlerde yapılıyor. Bulunduğunuz şehrin bir çok yerinde bu ofislerin olduğunu göreceksiniz. Bu linkten Tampa şehrinin Hillsborough bölgesinde 8 tane olduğunu görebilirsiniz. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken nokta ise, bu ofislerden bazılarında direksiyon sınavı yapılmıyor. İkisinin de yapıldığı noktaya gitmeniz size zaman kazandırır. İnternetten randevu almak kalabalık olduğu zamanlarda daha az beklemenize yardımcı olabilir. Ben gittiğimde çok kalabalık değildi zaten problem olmadı.

Bilgi sınavı (written test)

İnternetten bu sınav için hazırlanmış videoları izledim ve soruları çözdüm. En çok bu linkteki web sitesinden yararlandım. Göz gezdirmekte fayda var çünkü bir çok terime alışık olmayabilirsiniz ve buranın hız limitlerini bilmeyebilirsiniz.

Sınava girmeden önce kayıt işleminizi yapıyorlar ve fotoğrafınızı çekiyorlar. Sınav ücreti olarak 6 $ civarı alıyorlar. Geçemezseniz ikinci sınav 10 $ istediğiniz kadar girebiliyorsunuz.

Sınavda 50 sorudan 40 tanesini 60 dk içerinde doğru cevaplamanızı bekliyorlar. Sorular 3 şıklı. Yanlış cevaplar doğru soruları etkilemiyor (Ollley, öss mağduru :)) Verdiğiniz cevapların doğru/yanlış olduğunu anında görüyorsunuz, bu size avantaj da dezavantaj da yaratabilir. Mesela ben ilk 20 soruda 3 yanlış yaptım biraz panikledim ama problem olmadı.

İnternetten çalıştığım sorular sınavdaki sorulardan çok daha zor. Bazı soruları sadece mantığınızı kullanarak bile cevaplayabilirsiniz.

Türklerin yoğun olduğu bölgelerde (mesela California) sınavı Türkçe yapabiliyormuşsunuz sanırım ama Tampa şehrinde böyle bir seçenek yok.

Direksiyon Sınavı

Yazılı sınavı başarıyla bitirdikten sonra direksiyon sınavına geçiyoruz. Bu sınav için aracınızı kendiniz temin etmeniz gerekiyor. Size ait olmak zorunda değil bir arkadaşınızın da olabilir. Ben kiralık araç kullandım. Sadece o aracın sigortasının olup olmadığına, lambalarının kornasının ve frenlerinin çalışıp çalışmadığına bakıyorlar. Yani trafikte problemsiz seyir eden bir araç olması lazım hem fiziksel hem yasal olarak.

Neler oluyor direksiyon sınavında?

Sınavınızı yapacak kişi aracı kontrol ettikten sonra direksiyon koltuğuna geçiyorsunuz ve beraber ofisin hemen arkasında olan sınav alanına ilerliyorsunuz. Burada tabelalar, trafik lambaları ve kavşaklar var. Dur tabelası olan yerde ne yapılır? 3 nokta dönüşü nasıl yapılır? Dar bir alana nasıl park edilir? gibi soruların cevaplarını uygulamalı olarak vermeniz gerekiyor. Bizim gittiğimiz yerde yokuş olmadığı için yokuşta nasıl park edilir? sorusunu bilgi sorusu olarak sordu. Bu bilgiyi yukarıda linkini verdiğim alıştırma web sitesinden öğrenmiştim.

Mutlu Son

Direksiyonu da geçtiniz. 48$ ehliyet ücretinizi ödeyip yaklaşık 10 dk. süren bir evrak hazırlığından sonra geçici ehliyetiniz elinizde. A4 e yazılmış bir sayfa olan bu belgeyi asıl ehliyetiniz gelene kadar kullanıyorsunuz. Asıl ehliyetinizi göndermeleri 60 günü bulabiliyormuş.

Benim durumum için Florida ehliyeti şart değil aslında çünkü 6 aydan fazla kalmayacağım fakat, neden benim de Florida ehliyetim olmasın diye düşündüm. Bir de burada ehliyet sahibi olmak arabanız için sigorta yaptırırken daha düşük rakamlar ödeme ihtimalinizi arttırıyor.

Amerika’da ehliyet sınavını geçersem kaç gün sonra ehliyetimi alabilirim ?

14 Şubat 2018 de yukarıda detaylarından bahsettiğim sınavı geçip, geçiçi ehliyetimi pasaportumun arasına sıkıştırmıştım. Kağıt ile gezmek pek motive edici değil. Zaten pasaport bildiğimiz kartlardan daha büyük bir şey yanına 2-3 tane de banka kartı ekleyince pek kolay olmuyor taşıması. Ehliyeti almak için son 2 hafta biraz sabırsızlandım sanırım çünkü ehliyet geldiğinde pasaporttan ve o A4 kağıdından kurtulacaktım. Ben posta kutusundan 5 Nisan’da aldım. En erken 2 Nisan Pazartesi günü gelmiş olabilir. Neredeyse söz verdikleri gibi tam 2 ay olmasına ramak kalmış.

Sonuç olarak ehliyetin sınava girdikten sonra 7. haftada bana ulaştığını söyleyebilirim.

 

Getting Driver’s License in USA

Do you really need to get driver’s license in US?

It depends on which state you are going to. In Florida, you may use your own country’s license up to 6 months.

If you want to get US driver’s license what should you do ?

You will get your license from DMV Department of Motor Vehicles. When you google it you can easily find the closest one.

If you have a driver’s license in your country and it is accepted by US, it is very easy for you to get a US driver’s license.

The documents that you need to prepare are given in this link. You need to have residency to get your license.

Which documents did I take with me ?

Passport, I-94 form, 2 residency document, J-1 document. Depending on your visa type you will take different ones most probably.

Before going to DMV

You need an online appointment for written test. If you can pass written test you may take the driving step in which you drive car for 10 min with an officer of DMV

Writtten Test

There are many sample questions on the internet. If you are not familiar with the rules in US it might be a good idea to solve some questions. Before the test, your photo is taken and there is a registration process which takes about 15 min. For the written test you pay 6$. If you cant pass, you may take it again but second test is 10$

In the test, there are 50 questions. You are expected to answer 40 of them correctly in 60 min. All of them are test questions with 3 options. You can instantly see if your answer is right or wrong.

Driving Test

If you pass written test, you may get driving test in the same day right after the written one. You need to bring a vehicle with you which has registration, insurance and it should be working properly. It doesnt have to be your own car. You may borrow your friend’s or rent one. You may check details of driving test but before the test they give you a piece of paper about details of the exam. You are asked some questions, knowledge of the signs is checked. Turning, parking etc.

 

When you pass…

You passed driving test too. Paying 48$ for your license, you get your temporary license which is an A4 paper. They will send real one in 60 days. I got the real license in 7 weeks.

How much does it cost to obtain a driver’s license in the USA?

In total it costs you 54$ if you can pass both of the exams in the first try.

 

 

 

 

2 thoughts on “Amerika’da Ehliyet Almak / Getting Driver’s License in USA

  1. Ben 16 yaşındayım Washington eyaletinin seattle ilçesinde kalıyorum social sevurity number yada green cartım yok ehliyeti yinede alabilirmiyim alırsam nasıl alırım lütfen cevap verin

    1. Alabilirsiniz, ehliyet için pasaportunuz olması yeterli, yaş konusunu daha detaylı kontrol edin lütfen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir