Yeni bir şehirde sosyalleşmek / Socializing in a new city

meetup

Bazı nedenlerden dolayı yaşadığınız yeri değiştiriyorsanız yeni yerinize alışmakta problem yaşamanız çok normal. Temel ihtiyaçlarınızı karşılamak için etrafı keşfetmek çok da zor olmayabilir. İnternetten neredeyse bütün ihtiyaçlarınızı nasıl karşılayabileceğinizi öğrenebiliyorsunuz. Market, alışveriş, teknoloji vb kategorilerde isterseniz evden çıkmadan bile ihtiyacımızı karşılayabilir durumdayız. Peki ya sosyalleşmek ya da hobilerimize kaldığımız yerden devam etmek? Sanırım en çok bu iki başlıkla ilgili problem yaşarız diye düşünüyorum eğer gittiğiniz yerde insanlar birbirini tanımıyorsa ve orası küçücük şirin bir yerleşim bölgesi değilse.

Sosyal medya araçlarını da bu amaçla kullanabiliriz belki ama diyelim ki voleybol oynamayı seviyorsunuz ve yeni bir şehre taşındınız. En sevdiğiniz sosyal medya hesabınıza ” voleybol oynamak isteyen var mı?” yazsanı kaç kişi bulabilirsiniz ya da Bilim kurgu filmleri izleyip sonrasında film üzerine sohbet edebileceğiniz insanlar arıyorsunuz. Nasıl bulabilirsiniz? Bu işi hem kolay hem etkili bir şekilde yapabilen bir oluşum: Meetup

6 aylığına Amerika’ya geldiğimiz sırada keşfettik bu oluşumu. Web sitelerini incelediğimizde 3 ana ihtiyacımıza hizmet ettiklerini görüyoruz;

meetup_what_you_can_do_

1- bulunduğun şehri keşfet: bir müzeyi ziyaret et, yeni bir yemeği dene, ya da sadece insanlarla tanış

2- kariyerine yatırım yap: bir derse katıl, profesyonel iletişim ağını genişlet vb.

3- yaratıcı ol: bir podcast kaydı yap, senaryo yaz, sanat üzerine konuş ya da tamamen yeni bir şey yarat

Yukarıda gördükleriniz temel başlıklar fakat bulunduğunuz bölgedeki etkinliklere baktığınızda çok daha fazlasını göreceksiniz. Ya da yeni bir etkinliği siz başlatacaksınız kim bilir!

Peki yaklaşık bir ay içerisinden biz nasıl faydalandık Meetup’tan ?

1- İspanyolca Dersleri: Tampa şehrinde İspanyolca konuşan çok fazla  insan var, dolayısıyla öğrenmek isteyen de çok. 4 farklı seviyede etkinlikleri olan bir grup var. Başlangıçtan ileri seviyeye kadar kendinize uygun olan grubu seçip her hafta katılabiliyorsunuz. Bşlangıç gruplarında kitap destekli daha temel konular üzerinden gidiliyor. İleri seviyelerde tamamen ispanyolca konuşulduğunu söylüyor, daha denemedim. Şimdilik düzenli olarak başlangıç seviyesi toplantılarına gidiyorum.

2-Zumba Seansları: Şehrin en güzel parklarından birisinde her hafta salı günleri 6-7 arası zumba için buluşan bir gruba katıldık. Düzenli olarak gelen bir grup var sanırım ama eminim bir çok insan da sadece o hafta oradaydı.

zumba_tampa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3- Masa tenisi sevenler: her ayın 3. cuma günü toplanan bir grup. Farklı seviyelerde oynayan bir çok insan sadece keyif almak için masa tenisi oynuyorlar. Bu toplantı sayesinden oyun temalı bir bar keşfettim. Langırt, adını bilmediğim bir kaç oyun, dart, kutu oyunları vb.

Bütün bu aktiviteleri 1 ay civarı bir süre zarfında çok da odaklanmadan yaptık ve daha gitmeyi planladığımız bir çok etkinlik var. Etkinliklerde yeni katılımcılar sıcak karşılanıyor ve destekleniyor. Kendinizi grubun dışında hissetmiyorsunuz, yani kemikleşmiş yeni insanların kabul etmeyen bir grupla karşılaşma ihtimaliniz düşük bence. En azından bizim katıldıklarımızda biz bir problem yaşamadık şimdiye kadar.

Socializing in a new city

If you are changing your city because of some specific reasons, it may not be easy to get used to your new environment. Finding a grocery store or buying new clothes are easy to do because all the information is available on internet but what about going on your hobbies or getting social? They may not be that easy. For this I have an advice : Meetup

It is a platform which you may find people who share a hobby, a topic, a sport event or anything with you. You may learn a new langauge or go on your yoga with the group in your new city etc. In one month we have joined 3 different meetings in Tampa/ Florida

All of them were very good and one of them is every thursday which I attend everyweek. You dont need to pay anything for web site or mobile application but some groups are asking for membership fee which is mostly 10$ at most.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir