Sinemaya bedavadan biraz ucuza gitmek ! Sinemia

sinemia

Güncelleme: Temmuz 2019 itibariyle Sinemia faaliyetini durdurduğunu açıkladı

“Boşver evde rahat rahat izleriz işte, mısır da patlatırım ben size”

“Trafik vardır şimdi, bilet sırası bekle filan, aman boşver gel evde kocaman tv var işte”

“Kişi başı 20 şerden 80 TL az para gel boşver evde izleyelim”

“sen bana filmin adını söyle indiririm ben onu hemen”

Yukarıdaki  cümleler başarıyla savdıysanız ve sinemaya gitmeye kararlıysanız ama aynı zamanda mevcut fırsatları da kullanarak sinema keyfine devam dediniz onun için bu yazıyı okuyorsunuz.

Her geçen gün her şey daha pahalı oluyor, sinema biletleri de bunlara dahil tabii ki. Sıktığımız kemerin ilk ilmeklerini de kültürel sosyal aktivitelerimiz içeriyor. Her ne kadar farkında olmasak da çoğu zaman aslında sosyal ihtiyaçlarımız da fiziksel ihtiyaçlarımız kadar önemli, belki de daha fazla.

Birazda okuyacaklarınız sinemada film izleme keyfini daha ekonomik hale getirmek için bir kaç tavsiye içeriyor. “Altı üstü 2 sinema bileti değil mi” ne olacak diyorsanız bu yazı size göre değil, buraya kadar okuduğunuz için teşekkürler.

Sinema keyfine devam etmek isteyen ama daha az bütçe ayırarak yapmak isteyenlere bir kaç tavsiyem olacak.

1-Sinemia

Hakkında bir çok şikayet olan ekşi sözlükte sayfalarca problem yaşayan insanları yazılarını okuyabileceğiniz uygulama. Temel mantığı aylık üyelik üzerinden seçtiğiniz paketi istediğiniz sinemada istediğiniz zaman kullanabilmeniz üzerine kurulu.

Önce sinemia web sitesinden üye oluyorsunuz, ödemenizi yapıyorsunuz. Sonra size sinemia kartınızı gönderiyorlar. Teslim aldığınız tarih itibariyle üyeliğiniz başlıyor ve kullanıma hazır.

Ben ayda 3 sinema paketini Enpara’nın kampanyası ile 14.99 TL ye almıştım. Web sitesine girdiğinizde bu paketi 1 aylık olarak aldığınızda 36 TL olarak gösteriyor ama inanmayın.

Ben web sitesine girdiğim ve kullandığım için bana google sinemia reklamları gösteriyor ve o reklamlarda 21 TL ye ayda 3 sinema paketi alabiliyorsunuz. Siz de üye olup bir iki kez giriş çıkış yaparsanız sanırım 1 hafta içerisinde size de aynı reklamlar gelecektir, onlardan birisine tıkladığınızda 3 filmi 21 TL ye izlemiş olacaksınız. Ya da enpara müşterisi iseniz ayda 18,99 TL ye 30 Eylül 2018’e kadar ayda 3 film izleyebilirsiniz. Detaylar burada

Peki Nasıl Sinemia kullanmak zor mu ?

İki seçeneğiniz var bilet almak için

1- Telefonunuzda uygulamayı açıp gerekli işlemleri sinemaya yakın bir yerde yapıyorsunuz(GPS’ten algılıyor) ve sinemia kartınız herhangi bir kredi kartı gibi gişe görevlisine verip koltuğunuzu gişeden seçip ödemeyi yapıyorsunuz.

2- İleri tarihli bilet alma: Ben bu seçeneği kullanmayı 1 kere denedim ama başarılı olamadım. Sanırım ayda bir kez ertesi gün veya sonrasına bilet alabiliyorsunuz bu yöntemle. Uygulamadan seçtiğinizde kredi kartı gibi kullanarak biletin satıldığı web sitesinden ödemenizi yapıp satın alıyorsunuz.

Sinemia dikkat edilmesi gerekenler

1-Ödeme bilgilerinizi sisteme girdiğinizde otomatik ödeme talimatı vermiş oluyorsunuz. Siz iptal etmediğiniz sürece her ay paket ücreti kartınızadan çekilecektir. Kullanmayı bıraktığınızda iptal etmeyi de unutmayın:)

2-Diyelim ki paketiniz 30 unda bitiyor ve siz sonraki ay kullanmak istemiyorsunuz. İptal etmek için son günü beklemenize gerek yok. 20 sinde iptal etseniz bile kalan son 10 gündeki haklarınızı kullanabiliyorsunuz.

2- Sinemaların Halk Günleri & Cinemaximum ilk seans 

Bu seçenek kullanması en kolay olanlardan. Sadece gideceğiniz sinemanın halk gününü  öğrenmeniz yeterli. Sanırım kullanması kolay olduğu için de faydalandığınız indirim ikna edici değil genelde.  Çoğunlukla salı ya da çarşamba günleri tercih edilir. Gişeyi arayıp detaylı bilgi alabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse Cinemaximum salonlarında izlemeyi planlıyorsanız o gün çarşamba. Büyük şehirlerde fiyatları 20 TL civarında iken çarşamba günü 7-14 TL arasında değişen fiyatları olduğunu öğreniyoruz açılan sayfadan. (mayıs 2018 itibari ile)

Cinemaximum sinemalarında izlemek istediğiniz filmin o günkü ilk seansına biletinizi maximum kredi kartı ya da iş bankası banka kartı ile alırsanız 8 TL ye alabiliyorsunuz (3D filmler dahil) detaylı bilgi burada

Hafta sonu avmlerin kalabalıklığını düşünürsek ilk seans haftasonunu daha uzun geçirmek ve indirimli bilet almak için iyi bir fırsat olabilir.

3-Son dakika indirimleri

Bu akşam film izlemeye gideceksiniz. Karnınız da hafif aç gibi ve fast food yemeyi tercih etme ihtimaliniz var ve gittiğiniz sinema avm içerisinde ise bilet almadan önce yemek bölümünü şöyle bir turlayın. Bazı zincir fast food markaları alışveriş yaptığınızda sinema biletini %50 lere varan indirimlerle satabiliyorlar. Biz bileti aldıktan sonra yemek almıştık, pek hoş olmamıştı. Cinemaximumlarda 22.99 olan bileti avm süpermarketinden (macro center-migros club kart olması gerekiyor) 15 TL ye aldık 10 TL lik market alışverişi ile 2 bileti indirimli alabiliyorsunuz.

Sinemadan değil de başka yerden bilet almak pek alışık olmadığım bir durum ama ikna edici teklifler olabilir. Hepsiburada.com’da benzinliklerde ya da zincir marketlerde indirimli biletler olabiliyor. Gittiğiniz sinemanın bulunduğu avmde bir süpermarket var ise kısa bir ziyaret hem paket mısır ve içeceklerden hem de biletlerden kar etmenize yardımcı olabilir. Patlamış mısır+kola için bir bilet parasından fazla para vermek rahatsız edici.

4- GSM Operatörleri Kampanyaları

Türkiyede hizmet veren 3 büyük operatör Turkcell, Türk telekom ve Vodafone un farklı üyelik klüpleri var ve bu klüplere üye olan müşterilerine güzellik yapıyorlar. Bu kampanyalardan yararlanmak için şifre ve şifrenin verildiği telefon numarasını bilmeniz yeterli, size ait olması şart değil, hatta telefon yanınızda olmasa bile olur. Bazılarında şifre uygulama ile alınıyor

Turkcell

Mayıs 2018 itibariyle web sitelerinde platinum üyelere pazar günleri 1 bilet alana 1 bilet bedava kampanyası detayları var. 31 Mayıs’ta bitiyormuş. Önceki kampanyalarında Genç Turkcell klübüne üye olan herkes aldıkları şifre ile Pazartesi ve Perşembe günleri 1 bilet aldıklarında 2. sini ücretsiz alabiliyorlardı.

Türk Telekom

Dönem dönem kampanyaları oluyor fakat kullanımı kolay ve devamlılığı olan bir kampanya hatırlamıyorum. Gençlik kulübü SELFY i takip etmekte fayda var.

Vodafone

Freezone

Hala devam ettiğine göre devamlılığı en yüksek seçenek bu olabilir bu kategoride. Freezone klübüne üye iseniz pazartesi-perşembe günleri 1. bileti alana 2. bilet bedava. Kullanmak için telefon numarası ve şifreyi kasaya iletmeniz yeterli. Arkadaşınızdan da alabilirsiniz.

Detaylı bilgi için link  burada

RED

Vodafone un diğer seçeneği. RED tarifelerinden birisini kullanıyorsanız (bazı tarifeler) Pazartesi, Perşembe, Cuma ve Pazar Günleri 1 bilet alana 2. bilet bedava oluyor. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Vodafone’un kamapanyası bütün sinemalarda geçerli değil dolayısıyla bulunduğunuz yerdeki sinemaları ilgili kampanyanın listesinden kontrol etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir