Tampa’da gezilecek yerler Weeki Wachee Springs Park

weekiwachee springs park

Tampa şehri ve civarını keşfetmeye devam ediyoruz. Başka bir doğa güzelliği noktası ise Weeki Wachee Park. Tampa’da 2. ayı dolduruyoruz ve “Nerelere gidilir buralarda ?” sorusunu yönelttiğimiz insanların çoğu bu parktan bahsetmişlerdi. Florida genel olarak su kaynaklarının bol olduğu ve aktivitelerin de bu su kaynakları etrafında şekillendiği bir eyalet ve Weeki Waache Park da bu açık alan  etkinliklerini yapabileceğiniz parklardan biri. Biz de bir günlük hafta sonu kaçamaklarımızdan birini bu parka yapmak üzere Güney Florida Üniversitesi ana kampüsü civarındaki evimizden parka doğru yola çıktık ve ulaşmamız ortalama 1 saat sürdü. Aşağıdaki harita üzerinden devam edersek takip etmesi kolay olacak sanırım.

Park ile ilgili ihtiyacınız olabilecek bütün bilgileri bu linkteki siteden öğrenebilirsiniz. Ben daha çok objektiflikten oldukça uzak olan kişisel deneyimimi paylaşmaya çalışacağım.

Haritadan görülen A noktasından parka 13$ ödeyerek giriş yapıyorsunuz. (bu sefer vergi dahil, hayret) Bu ücret, denizkızı gösterisi, tekne turu, kaydıraklar, nehir kenarındaki şezlong-şemsiye (boş bulabilirseniz tabi) kullanımı ve parktaki diğer gösterileri kapsıyor. Nehirde Kano yapmak isterseniz ya da ortasında delikler olan şişme bot kiralamak isterseniz ücret ödemeniz gerekiyor.

Parkta kiralayarak faydalanabileceğiniz servisler ise bu linkte

Tekne Turu

Biz 12.30 civarı parka giriş yapmıştık. Haritadan görünen A noktasından F noktasına yürüdük ve tekne turu için kullanılan iskeleye geldik. Tekne turu için sanırım 30-40 bekledik. Tur 30 dk. civarı sürüyor Nehrin haritadan görünmeyen başına kadar gidip geri geliyor.

 

Tur esnasında rehber bu alanın tarihinden ve detaylarından bahsediyor. Çok dinlediğimi söyleyemem açıkçası o sırada kendimi suyun berraklığına vermiştim. Tur esnasında birçok hayvanı görme şansınız var. Tertemiz su içerisinde çeşit çeşit balıklar, balıkçıgil ailesinden ismini bilmediğim birkaç tane kuş türü ve kartallar. Bir kartal ailesini uzaktan da olsa görebildik. Devamlı dallarında durdukları ağaçlar varmış, biz geçerken de orada idiler ama pek yüz vermediler.

Deniz kızı gösterisi

Tekne turundan sonra deniz kızı gösterisini izlemek için F noktasından C noktasına geldik. Yol üzerinde E noktasında görünen amfitiyatroya da uğradık ama sanırım günde 2 gösteri yapılıyor, web sitesinden gördüğüm kadarıyla yılan, kağlumbağa ve timsahlarla ilgili bir şov.

Tekne turuna giderken, deniz kızı gösterisinin yapıldığı alandan geçmiştik ve çok daha kalabalıktı ama tekne turundan döndüğümüzde daha az bekleyen vardı. Sanırım burada da 20-25 dk civarı bekledik. Son gösteri saat 3’te yapılıyor ve park 5.30’da kapanıyor. Eğer deniz kızı gösterisi için gidiyorsanız zamanınızı ayarlamanız lazım. Gösteri ile ilgili detaylı bilgiyi bu linkten alabilirsiniz. 4-5 farklı deniz kızı kostümlü kadın, 1 prens, 1 kurbağa ve 1 kötü karakterden oluşan ve mutlu son ile biten bir gösteri. 6-10 yaş arası için etkileyici ve unutulmaz bir deneyim olacaktır diye tahmin ediyorum. Yaş aralığı tutmuyorsa merak etmeyin, etkisi azalsa da etkilenme ihtimaliniz var bence.

weekiwachee deniz kızları videosu

Bu gösteriden çıktığımızda saat 3.40 civarıydı. Artık güneşlenmeyi ve biraz soluklanmayı hak etmiştik

Dinlenme-Su kaydırakları

C noktasından “Beach” yazan kısıma geçtik. Burada kırmızı 1-2-3 numaralı kaydıraklar var, “dragon ball” olarak geçen 3 numara o zaman çalışmıyordu. 10-20 yaş aralığındaki ekip üyelerinin ” sıkıldık gidelim artık” cümleleriyle gününüzü daha gergin geçirmenizi biraz daha geciktirebilir.

Parka ilk girdiğimizde sahil benzeri kısma gelmiştik yanlışlıkla ve çok kalabalıktı bir tane bile boş şezlong yoktu fakat saat 3.30 civarı boş şezlong bulabildik ve buranın tadını çıkarmaya başladık. Su istediğimiz sıcaklıkta olmadığı için pek niyetlenmedik bile (7 Nisan) ıslanmaya fakat insanlar tadını çıkarıyorlardı. Sanırım akdeniz su sıcaklığına alışık olmamız ile alakalı biraz. Ege suyunun soğuğunda büyümüş olsak çoktan kulaç atmaktan yorulmuştuk herhalde 🙂 Gerçi abartmaya da gerek yok kulaç atmak dediysem genişçe bir havuz kadar düşünebilirsiniz. Öyle denizdeki gibi biraz açılayım ileriden sahili izlerim, o ilerdeki iplere kadar gitsem biraz orada dinlensem gibi bir hikaye yok burada. 20-30 kulaç atıp geri geliyorsunuz, dediğim gibi “denizcik”

Önemli: Kaydırak 1 Haziran-12 Ağustos tarihlerinde hergün açık. Onun dışındaki günlerde sadece hafta sonu açık. Güncel bilgiyi web sitesinden kontrol etmekte fayda var.

K noktasından kiraladığınız botları F noktasına kadar kullanabiliyorsunuz. “Ben evden getireyim ona binerim derseniz kendinizi yorarsınız” izin vermiyorlar çünkü, o bot kiralanacak.

Yeme-içme

Haritadan gördüğünüzü üzere 4 ayrı noktada karnınızı doyurabilirsiniz ayrıca sahilin hemen arkasındaki Tiki bardan, içeçeklerinizi temin edebilirsiniz.

Evden getirsek ?

Kapıdan girişte herhangi bir kontrol olmadı. Herkes tekerlekli soğutucusunu içeçekleriyle doldurmuş keyfine, bakıyordu. Yiyecek içeçek getirme ile ilgili herhangi bir kısıtlama yok.

Alışveriş, hediyelik

Bu günü ölümsüzleştirmek isterseniz alışveriş yapabileceğiniz noktalar var. Kapıdan çıkmadan önce sağ tarafta fotoğraf çektirebileceğiniz bir deniz kızı sizi bekliyor olacak. Deniz kızı gösterisinden çıktıktan sonra çıkış kapısına doğru ilerlerken sağ tarafta.

 

Bu parka gitmek için vakit ayırmaya karar verirken nelere dikkat etmeliyim?

Bütün aktiviteleri değerlendirip en az 3 saat güneşlenip serin suyun keyfini çıkarmak istiyorsanız parkın açılış saatinde kapıda olmanızı tavsiye ederim.

Yukarıda bahsettiğim gereksiz detaylar karar vermenizde  yeterince yardımcı olmamış olabilir.

Eğer,

-Deniz kızı hikayesi ile ilgili motivasyonunuz yeterince yüksekse ve bu gösteriyi merak ediyorsanız,

-Şehirden fazla uzaklaşmadan doğa-yüzme-güneş üçlüsünü yakalamak istiyorsanız,

-Ekipte çocuk varsa hem o eğlensin hem de biz kafa dinleyelim diyorsanız,

bu park tam size göre.

Fakat,

-Kalabalıktan hoşlanmıyor ve deniz kızı hikayesiyle ilgili bir fikriniz ve merakınız yoksa,

-Niyetiniz sadece güneşlenmek yüzmek ve kafa dinlemek ise,

Tampa civarında girişine kişi başı 13$ vermeden değerlendirebileceğiniz daha güzel alternatifler var.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir