New Orleans, Jazz’ın doğduğu topraklardayız !

neworleans

New Orleans fotoğraf albümü

Diğer Amerika şehirlerinden farklı. Peki neler farklı ? Yemek, müzik, şehir, mimari, insanlar, binalar, sanırım hemen her şey.

New Orleans gezilecek yerler yazdınız ve bir sürü web sitesi çıktı karşınıza değil mi! Siz de seyahati en güzel şekilde geçsin biraz araştırma yapayım diyenlerdensiniz ki bu yazıyı okuyorsunuz şu anda. Bu kaçıncı blog okuduğunuz bilmiyorum ama Fransız Mahallesi ( French Quarter) gezilecek ve yapılacakların çoğunu içeren bölge, bu en temel bilgiyi siz de edinmişsinizdir zaten. Bu bölgeyi yürüyerek gezebiliyorsunuz biraz yorucu da olsa. Dolayısıyla en ama en rahat ayakkabınızı giyin lütfen giderken çohh yürüyeceksiniz

Biz 4 gün kaldık fakat 3 gün yeter de artarmış. Şehir kültür kazanı adeta. Farklı milletlerden insanlar bir arada, hatta küçük bir Alman topluluğu bile varmış. Tarihi kölelik ve fırtınalar içeren bir çok hüzünlü hikaye içermesine rağmen insanlar ayakta kalmaya ve yaşamaya devam etmeye kararlı gibi görünüyor.

Bir çok şehirde faydalanabileceğiniz turlardan burada da var ve oldukça fazla seçeneklerle. Biz freetoursbyfoot şirketinin turlarını kullandık. Avrupadaki Sandeman turlarıyla aynı şekilde işliyor. Turun belirli bir ücreti yok tur bittikten sonra siz belirliyorsunuz ücreti ve bahşiş olarak veriyorsunuz.

Biz ilk gün Garden District ve Lafayette cemetery turu ile başladık. İlk kısımda farklı mimarisi olan mezarlıkları geziyorsunuz.

lafayette mezarlık

Lafayette Mezarlığı

Doğa bir çok konuda söz sahibi olabiliyor hayatımızda bu şehirde mezarlıkların nasıl yapılacağına da karar vermiş. Yerin altına gömmek mümkün değil çünkü bölge bataklık yapıya sahip ve sık sık yağmur yağıyor, ayrıca şehir deniz seviyesinin altında. Gömülen cesetler ertesi gün yüzeye çıkıyor, çözümü fotoğrafta gördüğünüz gibi bloklar yapmakta bulmuşlar. 2003 yılına kadar cenaze işleri böyle gitmiş. Artık yeni blok yapılmıyor fakat mevcut mezarlıklardan satın alabiliyorsunuz. Her ailenin böyle bir bloku var ve sırası gelen en üst bölüme yerleştiriliyor.

lafayette mezarlık1Garden District

Ev kelimesini bu bölgedeki yapılar için kullanmak haksızlık olur sanırım, çünkü her birisine saatlerce bakmak isteyebilirsiniz. Farklı farklı mimariler etkileyici bahçeler ve düzenlemeler… O kadar büyüleyici evler ki tur yapılır hale gelmiş. Aralarında ünlülere ait evler de var ve bir sürü hikayeleri var tabii ki bu evlerin. Sandra Bullock ve Nicholas Cage burada taşınmaz sahibi olanlardan.

new orleans2İki kısımdan oluşan bu tur başladığınız yere çok yakın bir noktada Commander’s Palace restoranın önünde bitiyor. Diğer turlar 25 $ civarındaydı. Bu tur için insanlar sanırım ortalama 10$ verdiler. Tabii ki rakam size kalmış ama sürü psikolojisinden etkileneceksiniz durum böyle.

new orleans 3

 

Hayalet Turu (ghost tour)

Bu turdan çok zevk aldık. Rehberle alakalı tabii ki. Bizim rehberimiz Kyle idi. Gezerken diğer şirketlerin turlarını da gördük. Neredeyse hepsi aynı noktalarda durup benzer hikayeleri anlatıyorlar. Şanslıysanız iyi bir rehbere denk gelirseniz zevk alırsınız. Şehirdeki cinayetler ve nasıl olduğu belli olmayan, insanların ortadan kaybolması hikayeleri anlatılıyor. Rehber işini oldukça iyi yapıyor.new orleans4

Yaklaşık 2 saat süren bu tur için internetten rezervasyon yaparken önden 5 $ ödüyorsunuz. Tur sonunda da sizin karar vereceğiniz ücreti bahşiş olarak veriyorsunuz. NOLA da en sevdiğimiz tur hayalet tur oldu. Freetoursbyfoot şirketindeki Kyle isimli rehbere denk gelirseniz çok zevk alacağınızı tahmin ediyorum.

 

new orleans free tours

Voodoo Tour

Freetoursbyfoot şirketinin başka bir turu. Voodoo nun bir inanç sistemi olduğunu öğrendik. Tv den öğrediklerimiz oyuncak bir bebek ve ona batırılan bir şişten ibaretti ama daha fazlası varmış. Bu turda rehberden yana şansımız yaver gitmedi. 15. Dakikada herkes uyumaya başladı. Motivasyonumuzun yeterince yüksek olmaması da bir etken olabilir tabii ki . Tur sonunda voodoo hediyelik eşya ve ürünlerinin satıldığı bir yere gidiyorsunuz. Eğer denemek isterseniz voodoo seansları yapan ve sizin bir probleminize çözüm bulan birisinden hizmet alabiliyorsunuz orada.

Bourbon Street

Kişisel bloglardan aldığımız tavsiye bir tur atın bir daha da uğramayın idi. Çok turistik ve kalabalık ayrıca da gürültülü olduğu yönündeydi. Gerçekten de doğru. Hafta içi bir akşam yürüdük. Çok kalabalıktı ve gereksiz bir gürültü var. Aynı cadde üzerinde biraz daha ilerledikten sonra Lafitte’s Black Smith’in bar da oturmaya karar verdik. Sakin loş bir aydınlatması olan arkada piyano çalan bir sanatçı eşliğinde içkilerinizi yudumlayabiliyorsunuz. Fiyatlar oldukça uygun. 2005 deki kasırgaya kafa tütmüş bu bar, hala ayakta.

new orleans6

Frenchmen Street

Jazz dinlemek istiyorsanız yapacağınız araştırma sonrası buraya geleceksiniz muhtemelen. Hergün  canlı müzik. Biz 2 gün üst üste d.b.a i tercih ettik bütün gün yürüdüğümüz ve oturacak yer bulabildiğimiz için. Diğer seçeneklerden daha az kalabalık olması da başka bir etken idi. Spotted Cat oldukça popüler 5 dk girdik ama kalabalık olduğu için durmadık. Bu caddedeki barlardan bahşiş sistemi işliyor. Girdiğiniz mekanlarda gruplar zaman zaman bahşişlerini topluyor ve sanırım tek gelirleri bu. 1$ larınızı hazır bulundurun.

d.b.a performance hall

2 ayrı günde 2 şerden toplam 4 grup dinledik. İlk gruplar 7-9 arası çalan daha az bilinen gruplardı saat 10 da çıkan gruplar daha popüler ve daha çok dinleyicisi olan gruplardı. 10!’daki konserler için gelirseniz 10$ giriş ücreti ödüyorsunuz. Biz farkında olmadan 7 deki konsere ücretsiz girdik ve sonraki grup için de kaldığımızda giriş ücreti ödemek zorunda kalmadık. Gitmeden önce programı kontrol ederseniz gruplara göre tercihte bulunabilirsiniz. Farketmez diyorsanız da pişman olmazsınız.

Sokakta Müzik

Her yerde müzik dinleme şansınız var. Sokakta barlarda, kafede. Jackson Square in hemen arkasındaki Rousen marketten birer bira alıp hemen önünde çalan jazz grubunu dinledik. Bazı eyaletlerden farklı olarak burada sokakta alkol tüketebiliyorsunuz cam bardak olmaması şartı ile.

neworleansstreetmusic

Carolouse Hotel Bar

İnternetten bulduk. Happy hour için gittik.Normalde 12$ olan kokteylleri 8$ a içebiliyorsunuz. Çoğunluğu Pisco isimli bir içki türünden yapılıyor. Üzümden kaç çeşit içki yapılıyor acaba şu dünya üzerinde? Bir yenisini daha öğrenmiş olduk.

 

Fransız pazarı (French Market)

neworleans forkspoonjewelryTarihi açık hava pazarı. Uzun bir halk pazarı şeklinde düzenlenmiş. El yapımı çantalar, hediyelik eşyalar, serinlemek için mola verebileceğiniz ve buzla karıştırılmış meyveli içecekler… Sadece standalara bakarak gezseniz en az 2 saat harcarsınız. Ürünleri inceleyip beğenmeye başlayınca akşama kadar orada kalma ihtimaliniz var. Gezerken Türkiye’den gelen bir çift ile karşılaştık. Fotoğraflarda görünen ürünler  el emeği. Buralarda çatal kaşık takımları evlilik sürecinden başlamak üzere büyük öneme sahipmiş. Durum böyle olunca işlemeler desenler de çeşit çeşit. Kolyeler bileklikler ve daha bir çok aksesuar o kadar özgün işlenmiş ki, birisi söylemese onlarından çatal ve bıçak olduklarını anlamazdım herhalde. Siz gittiğinizde orada olurlarsa mutlaka uğrayın, hoş sohbet insanlar. Takip etmek isterseniz instagram’da @forkspoonjewelry adıyla bulabilirsiniz.

Ucuz feribot turu

Gezi turları ortalama 30$ civarında idi biz de alternatif ne olabilir diye düşünürken ulaşım aracıyla kullanılan feribotları öğrendik. Gidiş geliş 4$ ödüyorsunuz. Şehirde kullandığınız otobüs kartları geçerli değil. Oldukça kısa sürüyor bir tur olduğunu söyleyemeyiz aslında ama yine de suyun üstünde olma hissi güzel olabilir uygun fiyatlı olarak. Algiers isimli bölgeye geçiyorsunuz. Mahalle gibi orası daha çok hemen iskelenin yanındaki bir bar a oturduk ve bir sonraki feribot ile geri döndük.

St. Louis Katedrali

ABD deki en eski aktif katedral imiş. Şu linkten detaylarına ulaşabilirsiniz  Hristiyanlar için eminim ki daha önemli bir yeri vardır, bizim için hareketli bir şehirdeki bir kathedral olarak kaldı. Konumu iyi yalnız, şehrin göbeğinde 🙂

Jazz müzesi

Armstrong_new orleansLink burada. Saatler ve diğer detaylar için lazım olabilir. Gereken önem verilmemiş gibi duruyor. Louis Armstrong’un bir kaç kişisel eşyası var müzede. Bir kısmında ise önemli bir  fotoğrafçının jazın önemli karakterlerini fotoğrafladığı sergiyi görebiliyorsunuz. louis armstrong.jpg

Katrina 🙁

Jaz müzesinden çıktıktan sonra 2005’te şehri vuran Katrina kasırgası müzesini gezdik. Kasırga öncesi esnası ve sonrasında insanların yaşadıkları gerçek malzemelerle sergilemişler. Sergi sonunda aslında doğal afet değil plansızlık diyorsunuz üzülerek. 70.000 $ lık maddi zarar ve rakamlarla ifade edilemeyen manevi hasar. Sonrasında normal hayata dönmek çok zor olmuş insanlar için. Hala toplarlayamayan insanların olduğunu söylüyorlar. Gezdiğiniz yerlerin geçmişini hissetmek istiyorsanız burayı görmeniz gerekir. Doğal olarak  üzüntülü ayrıldık biz bu müzeden. Bu ruh halini gezinizin hangi noktasına koyacağınıza karar verirken yardımcı olur belki. 2 saat gezmek için yeterli olur sanırım.

Mardi Gras Sergisi

Linkten bu festivalin tarihçesini detaylı öğrenebilirsiniz. 1. katta Katrina müzesini gezdikten sonra 2. kattan Mardi Gras festivalinin sergisini gezdik. İlk kutlamalardan bu güne kullanılan kıyafetler müzikler aksesuarlar ve diğer detaylar…  Hem Mardi Gras sergisinin hem de Katrina müzesinin yapıldığı binanın adı The Presbytère. Bu binaya giriş için aldığınız bilet ile iki kısımı da gezebiliyorsunuz.mardigras

İki bileti aynı anda alırsanız indirimli alabiliyorsunuz. Öğrenci kartınız varsa unutmayın onlar için de indirim var. Linkten bilet ücretlerinin detaylarına bakabilirsiniz.

neworleansstreetcar

Street Car

Tramvay aslında ama neden anlamadım burada sokak arabası deniyormuş. Daha çok turistler kullanıyor olsa da ulaşım aracı olarak hala kullanılmaya devam ediyor. Günlük kartlarınızla istediğiniz kadar binebiliyorsunuz.

Yeme içme işleri

Creole Mutfağı (Kriyol)

Kriyol mutfağı, klasik Fransız ve İspanyol tekniklerinin Louisiana bölgesinde yetişen malzemelerle birleşmesi sonucunda ortaya çıkmış olan çok enteresan, çok güzel bir mutfak. En tanınmış yemekleri  şunlar: Jambalaya, gumbo, beignet, crawfish (kerevit), kriyol sosu.

Beignets: Cafe Du Monde mu Cafe Beignet mi ?(“Benye” olarak okunuyormuş dikkat)

Cafe Du Monde

Göreceğiniz bütün web siteleri, tatil blogları bu benye yi mutlaka yiyin tavsiyesi veriyor. Biz de en çok tavsiye edilen ve en popüler iki kafede de denedik. Cafe Du Monde da yediğimizi daha çok beğendik, daha güzel pişmişti sanırım. Aslında Türkiyede yapılan pişiden tek farkı üzerine pudra şekeri dökülüyor olması ama bazen turist gibi davranmak iyidir. NOLA’dan benye yemeden gelmiş derler sonra üzülürsünüz:)

Commander’s Palace restoran

Bir çok listede yapılması gerekenler arasında yer alıyor. Belirli kıyafetlerle girebildiğiniz ve rezervasyonunuzun olması gerektiği bir restoranmış. Hatta öğle yemeği için giderseniz martini 0.25$ mış. Biz denemedik ama kültürel bir restoranı merak ediyorsanız burayı tercih edebilirsiniz. Fiyatlar fast food seçenekleri kadar uygun değil.

Po-Boy

Mezarlık turu sonrasında karnımız acıkınca herkesin bahsettiği PO-BOY sandviçi denedik. Poor Boy (fakir delikanlı) anlamına gelen sandviç in hikayesine şu linkten ulaşabilirsiniz. Temel olarak ekmek arası karides, çok da etkileyici ve merak edilecek bir tat değil bence ama hazır gitmişken deneyin. Biraz daha farklı bir yorum getirilmiş acılı sos ile servis edilen bir Po-Boy denemek isterseniz Bourbon street devamındaki Nola Po-Boy’u deneyebilirsiniz.

Nola eater web sitesinden ihiyacınıza uygun bir çok öneri bulabilirsiniz. Oradan bulduğumuz bir kafede kahvaltı yaptık, Envie Espresso Bar. Veggie wrap denedik. Lavaş arası yumurta ve yeşillik tatmin ediciydi bizim için hatta iki kişiyi rahat doyuruyor.

EnviebarneworleansMagazine Street bir çok dükkanın olduğu alışveriş için ya da vitrin gezmek için güzel bir cadde. Vitrinlere baka baka Jackson Square e geldik. Şehrin merkezi göbeği, sanatçılar, falcılar, müzik grupları ortam oldukça hareketli. Akşam 7.30 da ki Ghost Tour için önceden rezervasyon yapmıştım. İyi ki yapmışım çünkü tekrar kontrol ettiğimde çoktan dolmuştu. Siz de bu turlara katılmak istiyorsanız önceden rezervasyonunuzu yapın, sonra ortada kalmayın.

Blaze Pizza

Carolouse otel in barından çıktıktan sonra bu pizzacıya geldik. Buralar gelme nedenimi ise ucuz feribot turu idi. Bu pizzacıyı çok sevdik ve yediğimiz pizzadan zevk aldık. 2 kişiye bir pizza yetti 9$ ödedik.

Ulaşım

Toplu taşıma oldukça başarılı ve kullanımı kolay. Otobüslerden 3$ karşılığında alacağınız günlük kartlar ile istediğiniz kadar binebiliyorsunuz. Aldığınız günlük bilet aldığınız saatten itibaren 24 saat geçerli. Bazı şehirlerde aldığınız gün gece 12 ye kadar geçerli oluyor. Tek yön bilet ise 1.5$. Tam para vermeniz gerekiyor çünkü makineler para üstü vermiyor ve sadece nakit para geçerli. 3 $ denk hazır etmek bazen zor olabiliyor.

Biz havaalanına sabah sekizden önce inmiştik. Ve şansımıza sabah 8’den önce şehre giden bir tane ekspres otobüs varmış 202. Gün içerisinde bu otobüs çalışmıyor sanırım saat 3’e kadar. Web sitesinden kontrol etmekte fayda var. Ekspres olmayan otobüsler de ortalama 1 saatte gidiyor havalanına 2 $ karşılığında.

New Orleans güvenli mi ?

NOLA yı araştırırken böyle bir sorumuz yoktu aklımızda fakat araştırırken öğrendik ki suç oranı yüksek ve bu konuda biraz dikkatli olmak gerekiyormuş. Özellikle kasırgadan sonra suç oranında yükseliş olmuş. Gündüzleri toplu taşıma ile istediğiniz yere gidebilirsiniz ama akşamları mümkünse taksi kullanarak kalacağınız yere dönün tavsiyesi aldık. Artık güvenliğin her yerde sorgulandığı bir dünyadayız, bulunduğumuz yerin özellikleri ve dikkat edilmesi gerekenleri bilmek yeterli olacaktır herhalde aksi takdirde hiçbir yere gitmemek lazım.

New Orleans Map yazıp başka sitelerde yorulmayın bence. Bu yazıda bahsi geçen yerlere bu linkte işaretlenmiş haritadan ulaşıverin.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir